Chiny, Draghi, giełdy i ropa na jednym wózku

  (piątek, 15-07, 8:50)


 Ropa Brent osiągnęła najniższą cenę od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
GPW: indeks WIG20 najniżej od listopada 2020 roku.
Polska: w maju odnotowano spadek deficytu na rachunku obrotów bieżących.
W II kwartale 2022 gospodarka chińska urosła o 0,4% r/r.
Kalendarz Eko: dane z USA o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz nastrojach konsumentów.

Za nami
Czwartek dostarczył inwestorom kolejnych argumentów do sprzedaży euro oraz zakupu dolara, w wyniku czego kurs EUR/USD ponownie znalazł się poniżej parytetu (0,9952).   ● [EUR]   Wspólnej walucie ciążyły obawy przed kryzysem energetycznym w Europie oraz przed upadkiem włoskiego rządu. Groźba politycznej burzy zawisła nad Półwyspem Apenińskim po tym jak Ruch Pięciu Gwiazd (jeden z członków koalicji rządzącej) wstrzymał się od głosowania w sprawie wotum zaufania dla rządu, a premier Mario Draghi zapowiedział, że poda się do dymisji.   ● [USD]   Jednocześnie nowym paliwem dla dolara stała się wiadomość o niespodziewanym wzroście amerykańskiej inflacji PPI w czerwcu (11,3% r/r vs prognoza 10,8%; poprzednio 10,9%), która zwiększyła przekonanie inwestorów o 100-punktowej podwyżki stóp Fed w lipcu.   ● [Ropa, giełdy]   Dalsza aprecjacja zielonej waluty i rosnące obawy przed globalną recesją obniżyły ceny ropy naftowej. W efekcie jej odmiana Brent osiągnęła wczoraj najniższą wartość od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Kolor czerwony dominował także na giełdach (DAX: -1,82%, DJIA: -0,46%). Główny indeks GPW WIG20 zameldował się na najniższym poziomie od listopada 2020 roku.   ● [PLN]   Tym razem upiekło się złotemu (EUR/PLN min. 4,8047, USD/PLN min. 4,7920). Naszej walucie pomogła wiadomość o nadspodziewanym spadku deficytu na rachunku obrotów bieżących Polski w maju (-1,9 mld EUR vs prognoza -3,5 mld EUR; poprzednio -3,9 mld EUR).

Przed nami
   ● [USA]   Dziś otrzymamy sporą porcję informacji z amerykańskiej gospodarki. Największe emocje budzą dane o sprzedaży detalicznej w czerwcu oraz o nastrojach konsumentów w lipcu (indeks Uniwersytetu Michigan). W międzyczasie dowiemy się jak kształtowała się produkcja przemysłowa w poprzednim miesiącu. Ekonomiczny obraz Stanów Zjednoczonych uzupełni indeks Fed z Filadelfii, który pokaże aktywność produkcyjną w Okręgu Środkowo-Atlantyckim.   ● [Scenariusze]   Lepsze wyniki zwiększą szanse na 100-punktową podwyżkę stóp funduszy federalnych w lipcu, co będzie sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9950) oraz szkodzić jego rywalom z G10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,8500, USD/PLN: 4,8500). Natomiast gorsze dane mogą ostudzić obecne ultra-jastrzębie nastroje rynkowe, co byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1050), a tym samym pozytywne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,7700).   ● [PL, EZ]   Nasz pieniądz będzie się musiał dodatkowo zmierzyć z finalnymi danymi o inflacji CPI w czerwcu, natomiast euro z majowym bilansem handlu zagranicznego Eurolandu.  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.