Złoty bez turbiny

 (wtorek, 19-07, 8:50)


 Polska: w czerwcu stopa bezrobocia osiągnęła najniższy poziom od 1990 roku.
IFO: niemiecka gospodarka „stoi na krawędzi recesji”.
Gazprom wstrzyma pracę jeszcze jednej turbiny gazociągu Nord Stream I.
Kalendarz Eko: decyzja MNB ws. stóp, amerykański indeks zaufania konsumentów – Conference Board oraz sprzedaż nowych domów w USA.

 

Za nami
W poniedziałek inwestorzy przegrupowali swoje pozycje przed rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniem amerykańskiego banku centralnego.   ● [CEE]   Niepewność wobec dolara i relatywnie wysokie oprocentowanie złotego przyciągnęły kapitał do Polski (EUR/PLN min. 4,6904, USD/PLN min. 4,5780). PLNa wypromowała też wiadomość o najniższej od sierpnia 1990 roku, stopie bezrobocia w naszym kraju (4,9% w VI). W regionie CEE dobrze radził sobie bratanek forint. Oprócz perspektywy dzisiejszej podwyżki stóp MNB (więcej na ten temat w części Przed nami), HUFowi sprzyjało utrzymanie przez agencję Fitch ratingu Węgier na poziomie BBB z perspektywą stabilną.   ● [IFO]   Potencjał wzrostowy walut EU ograniczyła publikacja indeksu IFO, która pokazała, że niemiecka gospodarka „stoi na krawędzi recesji”. W lipcu wskaźnik mierzący nastroje przedsiębiorców za Odrą stopniał z 92,2 pkt w czerwcu do 88,6 pkt (przy prognozie 90,2 pkt), osiągając najniższą wartość od czerwca 2020.   ● [Gaz]   Podobny skutek miała informacja, że od 27 lipca Gazprom wstrzyma pracę kolejnej turbiny gazociągu Nord Stream I, co będzie skutkowało ponownym ograniczeniem przepływu gazu do Europy. Pod wpływem tej wiadomości ceny błękitnego paliwa wzrosły o ponad 10%. Europejskie wyzwania wcale nie pomogły konkurencyjnemu dolarowi, którego podgryzał najniższy od maja 2020 wynik przemysłowego indeksu Dallas Fed w lipcu (-22,6 pkt).

Przed nami
   ● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się ważne dane ze Stanów Zjednoczonych nt. zaufania konsumentów w lipcu oraz nt. sprzedaży nowych domów w czerwcu. Ich prognozowany spadek pogorszy pozycję wyjściową dolara przed jutrzejszą decyzją Fed ws. stóp procentowych (punkt oporu EUR/USD: 1,0260), a niespodziewany wzrost ją poprawi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0200). Złoty będzie podążał za swoim sojusznikiem - euro (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6900, USD/PLN: 4,5700; punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,6300).   ● [MNB]   Pod kątem PLNa i innych walut CEE warto także śledzić ustalenia z dzisiejszego posiedzenia Narodowego Banku Węgier. Analitycy spodziewają się kolejnej podwyżki stóp MNB. Tym razem o 100 punktów bazowych z 9,75% do 10,75%).   ● [Giełdy]   Gracze z warszawskiej giełdy czekają na otwarcie „sezonu” publikacji raportów kwartalnych, spółek notowanych na GPW, który zainicjuje bank Millenium. Na Wall Street największe emocji budzi ogłoszenie wyników finansowych Microsoftu za II kw.  


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.