Pompowanie cen gazu, cena strachu

 (środa, 6-07, 8:50)


 Rynek EUR/USD osiągnął najniższy poziom od grudnia 2002 roku.
Kurs EUR/PLN najwyżej od marca br., a USD/PLN od 2000 roku.
Bank Anglii: perspektywy gospodarcze „znacznie się pogorszyły”.
USA: w maju zamówienia w przemyśle nadspodziewanie wzrosły.
Kalendarz Eko: indeks ISM dla sektora usług USA oraz protokół Fed.

Za nami
Podczas wczorajszej sesji walutowej kurs EUR/USD osiągnął najniższy poziom od prawie 20 lat (min. 1,0235).   ● [EUR]   Wspólna waluta znalazła się w odwrocie, gdyż inwestorzy likwidowali zakłady na podwyżki stóp ECB, w reakcji na rosnące ryzyko recesji w regionie, spotęgowane ostatnim wzrostem cen gazu ziemnego. W związku z awarią sprężarki odpowiedzialnej za przepływ gazu z Rosji przez Nord Stream 1 w połowie czerwca, Gazprom zmniejszył wolumen dostaw o 60%, co przełożyło się na wzrost cen tego surowca o ponad 70%.   ● [PLN]   Na fali odpływu kapitału z Europy ucierpiał też złoty (EUR/PLN max. 4,7746 tj. najwyżej od 25 marca br., USD/PLN max. 4,6575 tj. najwyżej od 2000 roku).   ● [GBP]   Oprócz walut EU tracił również funt szterling. Kurs GBP/USD zameldował się poniżej granicy 1,20 (min. 1,1898) po tym, jak Bank Anglii ostrzegł, że perspektywy gospodarcze na Wyspach „znacznie się pogorszyły”.   ● [USD, ropa]   Jednocześnie na korzyść dolara oddziaływał jego status bezpiecznej waluty (DAX: -2,91%). Makro-atutem zielonej waluty stała się wiadomość o nadspodziewanym wzroście zamówień w amerykańskim przemyśle w maju (1,6% m/m vs prognoza 0,5% ; poprzednio 0,7%). Z kolei odwrotnie skorelowana z amerykańską walutą cena baryłki ropy Crude powróciła poniżej granicy 100 USD.  

Przed nami
   ● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko na pierwszym planie znajdują się wydarzenia amerykańskie. Równocześnie o godzinie 16:00 poznamy dane o liczbie wakatów w gospodarce (JOLTS) oraz o aktywności w sektorze usług (PMI, ISM). Natomiast wieczorem (tj. o g. 20:00) zostanie opublikowany zapis z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej.   ● [Scenariusze]   Jastrzębia treść protokołu Fed (sugerująca kolejne 75-punktowe podwyżki stóp) oraz lepsze od prognoz wyniki makro podkręcą notowania dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0235), kosztem walut EM, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7800, USD/PLN: 4,6600). Natomiast przeciwny splot może doprowadzić do korekty (punkt oporu EUR/USD: 1,0300; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5800). Na ekonomicznym horyzoncie polscy inwestorzy wypatrują już jutrzejszej decyzji krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. poziomu stóp procentowych NBP (najbardziej prawdopodobne scenariusze opiszemy w czwartkowym Alercie FX24).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.