Pesymistyczny jak Niemiec, słaby jak euro

 (środa, 13-07, 8:50)


 Kurs EUR/USD osiągnął parytet.
Niemcy: w lipcu nastroje inwestorów są najgorsze od czasu kryzysu zadłużenia w strefie euro w 2011.
Raport NBP: inflacja osiągnie szczyt w I kwartale 2023.
Kotecki (RPP): polska gospodarka stoi w obliczu stagflacji.
Kalendarz Eko: inflacja CPI z USA oraz Beżowa Księga Fed.


Za nami
   ● [1:1]   We wtorek, pierwszy raz od blisko 20 lat, kurs EUR/USD osiągnął parytet. Stało się to po informacji o znacznym pogorszeniu nastojów ekonomicznych w Niemczech. W lipcu indeks ZEW stopniał do -53,8 pkt (z -28 pkt w czerwcu), przy prognozowanych -38 pkt, osiągając w ten sposób najniższą wartość od czasu kryzysu zadłużenia w strefie euro w 2011 roku. Wg prezesa instytutu Achima Wambacha, ankietowanych inwestorów i analityków trapią różne obawy, od dostaw energii, przez zapowiedź podniesienia stóp przez EBC, po dalsze ograniczenia pandemiczne w Chinach. Wszystkie one prowadzą do poważnego pogorszenia się prognoz koniunkturalnych. Za sprawą niepokojących sygnałów niemieckiej gospodarki uczestnicy rynków finansowych zmniejszyli zakłady dot. skali tegorocznych podwyżek stóp procentowych w strefie euro. Rynek terminowy zaczął wyceniać, że do końca roku stopy ECB wzrosną łącznie o 135 pb. (vs 145 pb. w poniedziałek). Na fali odpływu kapitału z Eurolandu stracił też złoty (EUR/PLN max. 4,8517, USD/PLN max. 4,8508).   ● [NBP]   Lokalnym obciążeniem dla naszego pieniądza stał się opublikowany wczoraj raport NBP, w którym analitycy Banku prognozują, że inflacja osiągnie szczyt dopiero w I kwartale 2023 (na poziomie 18,8%), a wzrost gospodarczy wyniesie w tym czasie tylko 0,5%. Według wyrażonej we wtorek opinii Ludwika Koteckiego z RPP, polska gospodarka stoi w obliczu stagflacji.  

Przed nami
   ● [CPI USA]   Ekonomicznym hitem dzisiejszej sesji będzie publikacja danych o amerykańskiej inflacji CPI, które mogą determinować oczekiwania inwestorów ws. ścieżki podwyżek stóp w USA. Nastoje wokół ich ogłoszenia podgrzała sekretarz prasowa Białego Domu Jean-Pierre mówiąc, że administracja spodziewa się kolejnego wysokiego wyniku z powodu znacznej zwyżki cen paliw.   ● [Scenariusze]   Materializacja jej słów będzie argumentem dla Fed za utrzymaniem agresywnego tempa normalizacji stóp, co byłoby korzystne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0000) oraz szkodliwe dla jego rywali z G10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,8500, USD/PLN: 4,8500). Natomiast spadek dynamiki amerykańskiego CPI (w stosunku do poprzedniego miesiąca) mógłby zwiększyć wątpliwości ws. 75-punktowej podwyżki stóp w lipcu i doprowadzić do dawno niewidzianej korekty (punkt oporu EUR/USD: 1,0080; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,7700).   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś na uwagę zasługują jeszcze dane o produkcji przemysłowej w strefie euro, decyzja Banku Kanady ws. stóp procentowych, raport agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA oraz Beżowa Księga Fed.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.