Podwyżka XL vs ryzyko recesji

(piątek, 22-07, 8:50)

Japonia: BoJ pozostawił swoją ultra-luźną politykę pieniężną bez zmian.
ECB podniósł stopy procentowe w strefie euro o 50 punktów bazowych.
Włochy: Premier Mario Draghi po raz drugi w tym tygodniu podał się do dymisji.
USA: w ubiegłym tygodniu komercyjne zapasy ropy wzrosły o 3,5 mln baryłek.
Kalendarz Eko: dane dot. koniunktury w Eurolandzie, Zjednoczonym Królestwie i Stanach Zjednoczonych.

Za nami
   ● [ECB]   Ekonomicznym punktem kulminacyjnym ubiegłego tygodnia było niewątpliwie wczorajsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom ECB zdecydował się na podniesienie stóp procentowych w strefie euro o 50 punktów bazowych (oczekiwano 25 pb). To pierwsza podwyżka od blisko 11 lat (tj. od lipca 2011). Ponadto Rada Prezesów Banku podjęła decyzję o uruchomieniu specjalnego programu skupu obligacji, mającego na celu przeciwdziałanie fragmentacji rynku, wynikającej z poziomu zadłużenia poszczególnych krajów Eurolandu i skutkującego znacznymi różnicami rentowności obligacji (a tym samym kosztów finansowania).   ● [EUR, USD]   W reakcji na zaskakującą skalę podwyżki stóp ECB zyskała wspólna waluta (EUR/USD max. 1,0278), jednak tak duża zwyżka jej wartości okazała się krótkotrwała z uwagi na wysokie ryzyko recesji w Eurolandzie. Obciążeniem dla euro stała się druga i ostateczna dymisja premiera Mario Draghi’ego, spowodowana rozpadem koalicji rządowej. Natomiast powrót do punktu wyjścia hamowało ponowne uruchomienie przesyłu rosyjskiego gazu przez Nord Stream 1.   ● [PLN, USD]   Złoty dobrze przyjął „nadmiarową” podwyżkę stóp ECB (EUR/PLN min. 4,7506, USD/PLN min. 4,6275) i nie przejął się zbytnio nadspodziewanym spadkiem dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej w naszym kraju w czerwcu (dane dostępne w naszym Kalendarzu Eko). Jednak bilans wczorajszej sesji naszej waluty pogorszył się wraz z powrotem widma krajowej stagflacji i zwyżką wartości dolara, spowodowanej wzrostem komercyjnych zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych o 3,5 mln baryłek, co doprowadziło do globalnej przeceny czarnego złota (Brent: -2,86 % do 101,50 USD/bbl; Crude: -3,53 % do 94,59 USD/bbl) i zwyżki wartości amerykańskiej waluty.

Przed nami
   ● [Koniunktura]   Dziś na pierwszym planie wydarzeń ekonomicznych znajdą się dane nt. koniunktury gospodarczej w sektorach przemysłu i usług po obu stronach Atlantyku. Rano poznamy wstępne wyniki indeksów PMI dotyczące Niemiec (o g. 9:30) i Eurolandu (o g. 10:00), a po południu wartość tych wskaźników dla Stanów Zjednoczonych. Wobec wysokich obaw przed recesją zwycięzcę dzisiejszej sesji wskażą bardziej pesymistyczne dane (EUR/USD: punkt oporu 1,0280, punkt wsparcia 1,0150). Remis będzie atutem dolara, jako globalnej waluty rezerwowej.   ● [PLN]   Dla złotego, poza krajowymi informacjami nt. koniunktury, decydujący będzie obraz dynamiki gospodarczej w Eurolandzie. Wyniki lepsze od prognoz wesprą naszą walutę (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,6000), natomiast amerykańska przewaga zadziała na jej niekorzyść (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,7100).   [Inne]   Poza ekonomicznym kalendarium warto śledzić najważniejsze wydarzenia geopolityczne wokół wojny w Ukrainie (np. kwestię porozumienia ws. eksportu ukraińskiego zboża) oraz sytuację pandemiczną. Na radarach inwestorów pozostają również wydarzenia na scenach politycznych we Włoszech i w Zjednoczonym Królestwie, gdzie trwają kryzysy rządowe. Walka o schedę po Borisie Johnsonie odbija się na wartości funta szterlinga. Na ten moment komentatorzy wskazują, że do finalnej rozgrywki przystąpią Rishi Sunak (ex. Minister finansów) i Liz Truss (ex. minister spraw zagranicznych).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.