Ryzyko made in Russia & China

  (wtorek, 12-07, 8:50)


 Rosja na co najmniej 10 dni zakręciła kurek gazociągu Nord Stream 1.
Kurs EUR/USD osiągnął najniższy poziom od grudnia 2002.
Chiny: w Szanghaju odnotowano wzrost nowych zachorowań na Covid-19.
Kalendarz Eko: raport NBP o inflacji oraz niemiecki indeks ZEW.

Za nami
   ● [Energia]   W poniedziałek na rynkach finansowych nasiliły się obawy o bezpieczeństwo energetyczne Europy po tym, jak największy pojedynczy rurociąg transportujący rosyjski gaz do Niemiec (Nord Stream I) został poddany corocznej konserwacji. Przepływ błękitnego paliwa ma zostać wstrzymany na 10 dni, ale wg analityków agencji Reutersa, "rządy, rynki i firmy obawiają się, że zamknięcie może zostać przedłużone z powodu wojny w Ukrainie". Taki stan rzeczy mógłby spowodować utratę milionów miejsc pracy – ostrzegł przewodniczący niemieckiego związku zawodowego DGB. Wzrost ryzyka recesji w największej gospodarce europejskiej zaszkodził euro oraz jego sąsiadom z CEE, wliczając złotego (EUR/PLN max. 4,8167).   ● [ChRL]   Dodatkowym globalnym zmartwieniem i ciosem dla PLNa stała się wiadomość o wzroście nowych korona-zachorowań w Szanghaju, która obniżyła m.in. ceny akcji (DAX: -1,40%, WIG20: -1,49%, NIKKEI: -1,75%) i paliw (ropa Crude: -0,67%).   ● [USD]   Powszechny wzrost awersji do ryzyka premiował bezpiecznego dolara. Kurs EUR/USD osiągnął najniższy poziom od grudnia 2002 (min. 1,0005), a rynek USD/PLN ustanowił nowy szczyt (max. 4,8037).

Przed nami
   ● [ZEW]   Dziś poznamy indeks ZEW, który pokaże nam aktualne nastroje niemieckich inwestorów w odniesieniu do sytuacji gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów. Z powodu rosnących obaw przed recesją za Odrą, analitycy spodziewają się jego spadku z -28 pkt w czerwcu do -38 pkt w lipcu. Materializacja tej prognozy lub jeszcze niższy wynik będzie złym znakiem dla euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0000) i jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,8200, USD/PLN: 4,8000), zaś wyższa wartość podreperuje ich morale (punkt oporu EUR/USD: 1,0100; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,7700).   ● [NBP]   Dociekliwi eko-obserwatorzy powinni także zwrócić uwagę na dzisiejszy raport Narodowego Banku Polskiego dot. inflacji w lipcu. Jeśli wierzyć wcześniejszym zapowiedziom prezesa NBP Adama Glapińskiego, jej szczyt powinien mieć miejsce w wakacje. Nie można również zapominać o geopolityce. Poza wyniszczającą wojną w Ukrainie, duży niepokój wśród inwestorów budzi wzrost korona-zachorowań w Chinach.   


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.