Energia na wagę złota

 (środa, 27-07, 8:50)


 Ceny gazu osiągnęły najwyższy poziom od początku marca br.
Euro jest historycznie najtańsze wobec franka szwajcarskiego.
MFW obniżył swoje prognozy dot. wzrostu gospodarczego na świecie w tym i w przyszłym roku.
USA: w lipcu zaufanie konsumentów było najniższe od lutego 2021.
Kalendarz Eko: decyzja FOMC ws. stóp procentowych Fed.


Za nami
   ● [Gaz]   We wtorek wzrosły obawy przed kryzysem energetycznym w Europie. Niepokój wśród inwestorów podsyciła zapowiedź Rosji, że od środy (tj. od dziś) zmniejszy dostawy gazu do Europy, uderzając w kraje, które wspierały Ukrainę. Groźba Moskwy podbiła cenę błękitnego paliwa do najwyższego poziomu od 9 marca 2022 roku (+20% od początku tygodnia i aż + 70% w lipcu). Zwyżkowały także notowania pszenicy, gdyż ostatnie ataki rakietowe na porty Ukrainy wzbudziły wątpliwości, czy Rosja będzie respektować piątkowe porozumienie, umożliwiające eksport ukraińskiego i rosyjskiego zboża przez Morze Czarne. Wzrost ryzyka kryzysu energetycznego i żywnościowego zaszkodził euro (EUR/USD min. 1,0107, EUR/CHF min. 0,9735 tj. najniżej w historii) oraz walutom Regionu CEE, w tym złotemu (EUR/PLN max. 4,7689, USD/PLN max. 4,7136).   ● [MFW]   Dodatkowym obciążeniem dla PLNa i innych ryzykownych aktywów (WIG20: -2,11%) stała się spadkowa rewizja prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego dot. wzrostu gospodarczego na świecie w 2022 (z 3,6% do 3,2%) i w 2023 roku (z 3,6% do 2,9%).   ● [USA]   Zyski bezpiecznego dolara limitowały wiadomości z USA o najniższym od lutego 2021, zaufaniu amerykańskich konsumentów w lipcu (indeks CB: 95,7 pkt vs prognoza: 97,3 pkt; poprzednio: 98,4 pkt) oraz o najmniejszej od początku pandemii sprzedaży nowych domów w czerwcu (590 tys. vs prognoza 665 tys.; poprzednio 642 tys.).

Przed nami
   ● [Fed]   Dziś wszyscy inwestorzy fokusują się na posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego. Rynek terminowy wycenia aż z 75,1% prawdopodobieństwem, że Bank Rezerwy Federalnej dokona kolejnej 75-punktowej podwyżki stóp procentowych. Ponieważ takie posunięcie zostało już przez rynek zdyskontowane, dylemat inwestorów polega teraz na tym, jak bardzo Fed będzie zdeterminowany w kolejnych miesiącach, aby obniżyć najwyższą od czterdziestu lat inflację, w obliczu ewidentnych oznak spowolnienia gospodarczego za oceanem. Nowych wskazówek w tej sprawie może dostarczyć treść komunikatu FOMC, towarzyszącego decyzji oraz konferencja prasowa z udziałem prezesa Powella.   ● [Scenariusze]   Zapowiedź utrzymania agresywnego tempa normalizacji stóp Fed będzie sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0100) oraz szkodzić jego rywalom z G10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,7700, USD/PLN: 4,7200). Natomiast zasygnalizowanie zmniejszenia skali podwyżek stóp, aby zapewnić gospodarce amerykańskiej miękkie lądowanie byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0160), a tym samym pozytywne dla jej konkurentów, włączając złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,6000).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Oprócz decyzji FOMC w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane nt. zamówień na dobra trwałego użytku w USA oraz nt. zmiany zapasów ropy za oceanem.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.