Zielony rajd trwa

  (czwartek, 7-07, 8:50)


 Soboń (MinFin): polskiemu rządowi zależy, żeby złoty był stabilny i żeby odzyskiwał swoją wartość.
Niemcy: w maju zamówienia w przemyśle nieoczekiwanie wzrosły.
USA: w czerwcu aktywność firm w sektorze usług okazała się wyższa niż prognozowano.
Protokół Fed: „ perspektywy dla gospodarki uzasadniają przyjęcie restrykcyjnego nastawienia w polityce pieniężnej”.
Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp procentowych, protokół ECB oraz dane z USA nt. zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym i handlu zagranicznego. 


Za nami
   ● [USD]   W środę kurs EUR/USD kontynuował swój rajd w stronę parytetu. Popularny eurodolar po raz pierwszy od grudnia 2002 zameldował się poniżej granicy 1,02 (min. 1,0162). Nowym paliwem dla zielonej waluty stały się wiadomości o wyższej od oczekiwań liczbie nowych wakatów w gospodarce USA w maju (JOLTS: 11,25 mln vs prognoza 11 mln) oraz o większe,j niż zakładano aktywności w amerykańskim sektorze usług w czerwcu (mierzonej indeksami ISM oraz PMI - oba wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).   ● [PLN]   W trendzie spadkowym pozostał też złoty, który topniał na wartości z powodu narastających obaw o spowolnienie gospodarcze w naszym kraju oraz o niespełnienie przez rząd RP warunków zapisanych w kamieniach milowych KPO. Zwyżkę kursów EUR/PLN (max. 4,8027) i USD/PLN (max. 4,7216) wyhamowały słowa wiceministra finansów RP Artur Sobonia o tym, że rządowi zależy, żeby złoty był stabilny i żeby odzyskiwał swoją wartość. Straty PLNa i innych walut EU zamortyzowały także wiadomości o niespodzianym wzroście zamówień w niemieckim przemyśle w maju (0,1% m//m vs prognoza -0,7%; poprzednio -1,8%) oraz o spadku cen gazu w Europie.   ● [Gaz, ropa]   Notowania niebieskiego paliwa stopniały po newsie, że rząd Norwegii podejmie kroki w celu zakończenia strajku norweskich pracowników sektora naftowego i gazowego. Zniżkowały także ceny paliw. Po tym,0 jak we wtorek baryłka ropy Crude spadła poniżej granicy 100 USD, wczoraj jej wyczyn powtórzyła odmiana Brent.

Przed nami
   ● [RPP]   Dziś wszyscy polscy inwestorzy fokusują się na decyzji RPP ws. stóp procentowych. Analitycy są przekonani, że Rada dokona kolejnej podwyżki, ale tak jak poprzednio, nie są pewni jej skali. Ich wątpliwości wynikają z ostatnich wyników polskiej gospodarki, które zwiększyły obawy przed stagflacją, a nawet recesją. Scenariusz bazowy na dzisiejsze posiedzenie zakłada 75-punktową podwyżkę (z 6% do 6,75%). Większy ruch Rady mógłby pomóc złotemu wstać z kolan (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,6700), a mniejszy sprowadzi go z powrotem do parteru (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,7300).   ● [EUR/USD]   Gracze globalni czekają na publikacje zapisu z ostatniego posiedzenia ECB oraz na ogłoszenie danych z USA nt. zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym (ADP), handlu zagranicznego oraz nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Jastrzębi protokół ECB podbuduje euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0230), a lepsze wyniki ze Stanów napędzą dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0160).  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.