Pracowite wakacje prezesów NBP i PBoC

 (wtorek, 19-07, 8:50)


 Glapiński (NBP): jeśli Rada zdecyduje się jeszcze na podwyżkę stóp, to będzie "jedna, o 25 pb.".
Gang (PBoC) zapowiedział przyspieszenie procesu implementacji działań mających wesprzeć słabnącą chińską gospodarkę.
Komisja Europejska wyraziła "poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa".
USA: w lipcu nastroje na rynku nieruchomości okazały się najgorsze od początku pandemii.
Kalendarz Eko: inflacja HICP w Eurolandzie oraz pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w USA.

Za nami
Na rynkach finansowych nowy tydzień rozpoczął się w relatywnie dobrych nastrojach (np. WIG20: +3,05%).   ● [USA, ChRL]   Oprócz spadku szans na 100-punktową podwyżkę stóp Fed w lipcu, inwestorów ucieszyła zapowiedź prezesa Yi Ganga, że Ludowy Bank Chin przyspieszy proces implementacji działań mających wesprzeć słabnącą chińską gospodarkę. Taka kombinacja szkodziła dolarowi (EUR/USD max. 1,0202) oraz sprzyjała walutom rynków wschodzących, wliczając złotego (EUR/PLN min. 4,7654, USD/PLN min. 4,6868). Zyski walut EU limitował news Reutersa, że Gazprom poinformował w liście do dużego europejskiego konsumenta, iż firma nie będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań w zakresie dostaw gazu, co zwiększyło obawy o pogłębienie kryzysu energetycznego na Starym Kontynencie.   ● [PL]   Do większych zakupów naszego pieniądza zniechęcało dodatkowo nagranie z nieformalnej rozmowy prezesa NBP Adama Glapińskiego z przedstawicielką Agrounii, podczas której powiedział, że jeśli Rada zdecyduje się na kolejne podwyżki stóp, to będzie "jedna, o 25 pb.". Obciążeniem dla PLNa stał się także raport Komisji Europejskiej nt. praworządności, w którym KE wyraziła "poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa", co wywołało niepokój o spełnienie przez rząd RP, warunków zapisanych w kamieniach milowych KPO.

Przed nami
W dzisiejszym eko-rozkładzie jazdy znajdują się ważne dane z Eurolandu oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● [EUR]   Punktualnie o godzinie 11:00 Eurostat poinformuje nas, jak w czerwcu kształtowała się inflacja HICP w strefie euro. Prognozowany dalszy wzrost cen konsumpcyjnych zwiększy oczekiwania ws. skali tegorocznych podwyżek stóp ECB, co byłoby korzystne dla euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0200).   ● [USD]   W drugiej części dnia (tj. o g. 14:30) dowiemy się ile w czerwcu wydano pozwoleń oraz ile rozpoczęto budów domów za oceanem. Ich wzrost (w stosunku do poprzedniego miesiąca) mógłby zatrzeć negatywne wrażenia po wczorajszej wiadomości o najgorszych od początku pandemii nastrojach na amerykańskim rynku nieruchomości (NAHB: 55 pkt w VII vs prognoza 66 pkt; poprzednio 67 pkt) i umocnić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0120).   ● [PLN]   Jeżeli chodzi o złotego to wyższe wyniki z Eurolandu i USA mogą go osłabić (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,7500), gdyż zwiększą szanse na większe podwyżki stóp po obu stronach Atlantyku. Odwrotny układ danych poprawi sytuację konkurencyjną naszej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,6700).   


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.