Gra na remis USD 1:1 EUR

  (poniedziałek, 11-07, 8:50)


 Rynek pracy USA: w czerwcu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym było wyższe od prognoz.
Kurs USD/PLN osiągnął najwyższy poziom w historii.
Glapiński (NBP): jeśli w wakacje „inflacja się ustabilizuje i będzie maleć” wówczas Bank nie będzie dalej podnosić stóp.
Japonia: były premier Shinzo Abe został zastrzelony podczas przemówienia w mieście Nara. 

Za nami
   ● [Raport DP]   Piątkowy raport Departamentu Pracy USA zwiększył oczekiwania inwestorów ws. skali tegorocznych podwyżek stóp Fed. W czerwcu amerykańska gospodarka utworzyła więcej, niż zakładano nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (372 tys. vs prognoza 270 tys.; poprzednio 384 tys.), a stopa bezrobocia utrzymała się na najniższym poziomie od czasu pandemii (3,6%). Komentując te wyniki, prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Atlanty Raphael Bostic powiedział, że Bank powinien dokonać kolejnej 75-punktowej podwyżki w lipcu. Rynek terminowy wycenia, że do końca roku stopy Fed wzrosną do poziomu 3,48% tj. o 11 pb. więcej niż w czwartek. Taka perspektywa wspierała dolara. Jeszcze przed ogłoszeniem raportu DP kurs EUR/USD zbliżył się na niecały cent do parytetu (min. 1,0072), a rynek USD/PLN osiągnął najwyższy poziom w historii (max. 4,7656).   ● [RPP]   Jednocześnie obciążeniem dla złotego (EUR/PLN max. 4,8075) stały się słowa prezesa NBP, że jeśli w wakacje „inflacja się ustabilizuje i będzie maleć” (na co wskazują projekcje Banku), wówczas Rada nie będzie już dalej podnosić stóp. Glapiński wyjaśnił też, że czwartkowa podwyżka stopy referencyjnej o 50 pb. (rynek oczekiwał +75 pb.) wynikała z faktu, że Rada odnotowała dane wskazujące na spowolnienie gospodarcze. Po niewielkiej korekcie, spowodowanej realizacją zysków na koniec tygodnia, piątkowa sesja walutowa zamknęła się na poziomie: EUR/USD 1,0175, EUR/PLN 4,7757, USD/PLN 4,6838.

Przed nami
     ● [Eko-tydzień]   Jeśli sugerować się Kalendarzem Eko, to poniedziałkowa sesja powinna mieć spokojny przebieg. Brak istotnych publikacji makro sugeruje, że inwestorzy powinni się dziś skupić na analizie piątkowych danych z rynku pracy USA oraz na pozycjonowaniu pod środowe dane o amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych.   ● [Scenariusze]   Dalsza gra na dolara i jego parytet wobec euro (najbliższy punkt wsparcia EUR/USD: 1,0070) będzie szkodzić złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,8200, USD/PLN: 4,7700), a ewentualne odbicie rynku EUR/USD (punkt oporu: 1,0190) pomoże mu w regeneracji (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,6700). Oprócz wskaźnika CPI w tym tygodniu poznamy jeszcze dane o nastrojach ekonomicznych w Niemczech wg ZEW (jutro), o bilansie płatniczym Polski (w czwartek) oraz o amerykańskiej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej (w piątek). W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić nowe informacje dot. wojny w Ukrainie oraz wyboru nowego premiera w Wielkiej Brytanii.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.