Kryzysowe nastroje

 (wtorek, 5-07, 8:50)


 Sentix: w lipcu nastroje inwestorów ze strefy euro są najgorsze od ponad dwóch lat.
Niemcy: w maju odnotowano pierwszy od 1991 roku deficyt handlowy.
Vasle (ECB): od września Bank mógłby podnosić stopy procentowe po 50 punktów bazowych.
Dow Jones: Biały Dom może jeszcze w tym tygodniu znieść część ceł nałożonych na chińskie produkty.
Kalendarz Eko: indeksy PMI dla sektora usług w strefie euro oraz dane z USA nt. zamówień w przemyśle. 


Za nami
   ● [Sentix]   Wczorajsza publikacja indeksu Sentix wskazuje, że „recesja w strefie euro jest nieunikniona”. W lipcu, wskaźnik mierzący nastroje inwestorów z Eurolandu, stopniał z -15,8 pkt (w czerwcu) do -26,4 pkt, osiągając najniższą wartość od maja 2020 roku. Wg Manfreda Hübnera (dyrektora zarządzającego grupy przeprowadzającej badanie), „kryzys energetyczny prowadzi do znacznych zakłóceń gospodarczych”.   ● [DE]   Dodatkowym zmartwieniem dla posiadaczy euro i walut CEE stała się wiadomość o pierwszym od 1991 roku deficycie handlowym Niemiec (-1,0 mld EUR w V vs prognoza +2,7 mld EUR; poprzednio +3,0 mld EUR), który został spowodowany większymi kosztami importu energii oraz zakłóceniami w handlu z Rosją i Chinami.   ● [ECB]   Wartości wspólnej waluty bronił Bostjan Vasle z ECB, który powiedział, że od września Bank mógłby podnosić stopy procentowe po 50 punktów bazowych (EUR/USD min. 1,0417).   ● [USA-ChRL]   Z kolei straty złotego (EUR/PLN max. 4,7203, USD/PLN max. 4,5303) zmniejszył news, że Biały Dom może jeszcze w tym tygodniu znieść część ceł nałożonych na chińskie produkty, aby stłumić rekordowo wysoką inflację w USA. 

Przed nami
   ● [EZ]   Dziś zobaczymy pełniejszy obraz stanu europejskiego sektora usług. Oprócz finalnych wartości czerwcowych indeksów PMI dla tego sektora we Francji, w Niemczech i w całej strefie euro, po raz pierwszy poznamy analogiczne wskaźniki za poprzedni miesiąc dla Hiszpanii i Włoch. Przypomnijmy, że wstępne dane z Eurolandu wskazały na pogorszenie koniunktury. Kolejne niepokojące wyniki zwiększą obawy przed recesją europejskiej gospodarki, co będzie działać na niekorzyść euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0400) i jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5500).    ● [USA]   Po południu uwaga inwestorów przeniesie się za Atlantyk. O godzinie 16:00 amerykańska administracja ogłosi majowe dane nt. zamówień w przemyśle. Ich ewentualny spadek może zrobić anty-reklamę dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0470). Z uwagi na kolejną prawdopodobną podwyżkę stóp Narodowego Banku Polskiego w czwartek, ten scenariusz mógłby skierować kapitał w stronę złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,4700).   


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.