Glapiński podbija stawkę, a Johnson pasuje

 (piątek, 8-07, 8:50)


 Polska: Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną NBP do najwyższego poziomu od marca 2005.
Georgiewa (MFW): perspektywy dla światowej gospodarki "znacznie się pogorszyły" i nie można wykluczyć globalnej recesji w 2023.
Wielka Brytania: Boris Johnson ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska premiera Zjednoczonego Królestwa.
Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA oraz konferencja prezesa NBP.

Za nami
   ● [RPP]   W czwartek w centrum uwagi inwestorów i analityków zainteresowanych polską ekonomią znalazła się Rada Polityki Pieniężnej, która dokonała 10-tej w obecnym cyklu podwyżki stopy referencyjnej NBP. Tym razem Rada zdecydowała się podnieść ją „tylko” o 50 punktów bazowych (z 6% do 6,5% tj. najwyżej od marca 2005), podczas gdy prognozy ekonomistów zakładały jej wzrost o 75 pb. Odpowiedzią rynku walutowego na tę decyzję był błyskawiczny spadek wyceny złotego (EUR/PLN max. 4,8139, USD/PLN max. 4,7283). W komunikacie RPP napisano, że „w kolejnych kwartałach prognozowane jest dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego, a perspektywy koniunktury, zarówno w Polsce, jak i na świecie, są obarczone znaczną niepewnością".   ● [MFW]   Dodatkowym obciążeniem dla PLNa stała się opinia dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliny Georgiewy, że perspektywy dla światowej gospodarki "znacznie się pogorszyły" i nie można wykluczyć globalnej recesji w 2023 r.   ● [GBP, USD]   W koszyku G10 pozytywnie wyróżnił się funt (GBP/PLN max. 5,6694, GBP/USD max. 1,2056). Szterling zyskał po tym, jak Boris Johnson ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska premiera Zjednoczonego Królestwa. Na plusie wczorajszą sesję zakończył także dolar (EUR/USD min. 1,0140), którego wspierał głos Wallera z Fed za 75-punktową podwyżką stóp w lipcu. 

Przed nami
   ● [Raport DP]   Dziś poznamy arcyważny raport Departamentu Pracy oraz obejrzymy "show" prezesa NBP. Jako pierwsze światło dzienne ujrzą dane z amerykańskiego rynku pracy. Wyższy od prognoz wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, wzrost dynamiki płac oraz niższa stopa bezrobocie mogłyby zachęcić Fed do powtórzenia w lipcu 75-punktowej podwyżki stóp, co byłoby wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0140). Natomiast gorsze wyniki byłyby argumentem dla Banku Rezerwy Federalnej za zmniejszeniem tempa normalizacji amerykańskiej polityki pieniężnej, a dla inwestorów pretekstem do realizacji niemałych zysków w zielonej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0220).   ● [RPP]   Z punktu widzenia graczy PLN ważniejsze może okazać się wystąpienie Adama Glapińskiego. Przekaz mówiący o możliwych kolejnych podwyżkach stóp NBP będzie lekiem dla osłabionego złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7500 USD/PLN: 4,6500). Natomiast wypowiedzi wskazujące na zakończenie cyklu mogą jeszcze zwiększyć niechęć inwestorów do naszego pieniądza (punkty oporu EUR/PLN: 4,8200, USD/PLN: 4,7300).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.