Zanikające aktywa

 (poniedziałek, 4-07, 8:50)


 Polska: w czerwcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły najbardziej od marca 1997 roku tj. od 25 lat.
Polski sektor przemysłowy: indeks PMI osiągnął w czerwcu najniższy wynik od maja 2020.
Jourova (KE): ustawa Andrzeja Dudy o Sądzie Najwyższym RP nie spełnia warunków zapisanych w kamieniach milowych KPO.
Strefa euro: inflacja HICP osiągnęła w maju najwyższy poziom w historii.
Kalendarz Eko: dane z Eurolandu o nastrojach inwestorów (indeks Sentix) oraz inflacji PPI.

Za nami
   ● [CPI, PMI]   Piątkowe wiadomości o nadspodziewanym wzroście dynamiki krajowej inflacji oraz o znacznym spadku aktywności w polskim sektorze przemysłu zwiększyły obawy przed stagflacją w naszym kraju. W czerwcu wskaźnik CPI wzrósł do najwyższego poziomu od marca 1997 (15,6% r/r w VI vs prognoza 15,5%; poprzednio 13,9%), a indeks PMI osiągnął najniższą wartość od maja 2020 (44,4 pkt vs prognoza 48 pkt, poprzednio 48,5 pkt). W raporcie S&P Global Market podano, że najnowsze dane nt. koniunktury w polskim przemyśle „wykazały zapierające dech w piersiach spadki zamówień i produkcji”. Widmo stagflacji nad Wisłą obniżyło wycenę rynku dot. przyszłego poziomu stóp NBP, co podkopało notowania złotego.   ● [KPO]   Dodatkowym ciosem dla naszego pieniądza była opinia wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej, że ustawa Andrzeja Dudy o Sądzie Najwyższym RP nie spełnia warunków zapisanych w kamieniach milowych KPO.   ● [EUR]   Zwyżkę kursu EUR/PLN (max. 4,7233) zatrzymał spadek oczekiwań dot. skali podwyżek stóp w strefie euro, co zdeprymowało euro. Mimo najwyższej w historii badania inflacji HICP w Eurolandzie (8,6% r/r vs prognoza 8,4%; poprzednio 8,1%), rynek terminowy przestał już w pełni wyceniać, że do września ECB podwyższy stopy procentowe o 50 pb.   ● [USD]   Spadek wskaźników koniunktury PMI, ISM dla europejskiego i amerykańskiego przemysłu (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko) zwiększył pesymizm wśród inwestorów ws. globalnych perspektyw gospodarczych, co skłoniło ich do zakupów bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,0366, USD/PLN max. 4,5385). Z powodu obaw przed recesją, w ubiegłym tygodniu z giełd na całym świecie, wyparowało 2,3 biliona USD.

Przed nami
     ● [Sentix]   Dziś zobaczymy jak rekordowa inflacja, opinie ekonomistów o nadchodzącej recesji oraz wyniszczająca wojna w Ukrainie, wpływają na nastroje i poziom zaufania wśród inwestorów europejskich. Informacji w tej sprawie dostarczy nam m.in. indeks Sentix (o g. 10:30). Prognozowany spadek tego wskaźnika może pogrążyć euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0350) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,7300), zaś jego odbicie by im pomogło (punkt oporu EUR/USD: 1,0450; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,4700). Dodatkowym makro-wyzwaniem dla walut EU będzie ogłoszenie danych o inflacji PPI w strefie euro w maju.   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli chodzi o eko-agendę na kolejne dni to już jutro poznamy indeksy PMI dla sektora usług strefy euro, w środę wskaźnik ISM dla sektora usług w USA oraz protokół z ostatniego posiedzenia Fed, a w czwartek decyzję RPP ws. stóp procentowych (rynek spodziewa się ich podwyżki o 75 pb. do 6,75%). Finalnym akordem tygodnia będzie piątkowy raport Departamentu Pracy USA. Gorącym tematem pozostaje rozwój sytuacji na froncie rosyjsko-ukraińskim i w geopolityce.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.