Neutralny Powell

 (czwartek, 28-07, 8:50)


 Fed dokonał kolejnej 75-punktowej podwyżki stóp funduszy federalnych.
USA: w czerwcu zamówienia na dobra trwałego użytku nieoczekiwanie wzrosły.
Niemcy: nastroje konsumentów są najniższe w historii badania (tj. od 1991).
Ceny gazu w Europie osiągnęły rekordowy poziom.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce Eurolandu, inflacja CPI w Niemczech, wstępny PKB USA w II kw. oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami
Wczorajszemu oczekiwaniu na wieczorną decyzję Fed ws. stóp procentowych towarzyszył znaczny spadek wyceny złotego (EUR/PLN max. 4,8087, USD/PLN max. 4,7499).   ● [Gaz]   Walutom regionu Europy Środkowo-Wschodniej zaszkodził dalszy wzrost cen gazu w Europie, które osiągnęły rekordowy poziom. Groźba kryzysu energetycznego oraz głębokiej recesji sprawiła, że indeks nastrojów niemieckich konsumentów zanotował w sierpniu najniższy wynik od historii badania, sięgającej 1991 roku (GfK: -30,6 pkt vs prognoza -29 pkt; poprzednio -27,7 pkt).   ● [NBP]   Naszej walucie nie przysłużyły się także opinie prawników, że prezes NBP Adam Glapiński złamał konstytucyjny zakaz pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w banku centralnym.   ● [Fed]   Straty złotego zmniejszyły konkluzje z posiedzenia amerykańskiego banku centralnego, który zgodnie z oczekiwaniami analityków dokonał kolejnej 75-punktowej podwyżki stóp w USA (25% rynku obstawiała ruch o +100 pb.). Kluczowa okazała się opinia prezesa Powella, który stwierdził, że stopy procentowe osiągnęły poziom neutralny (2,25-2,50%), co sugeruje spowolnienie tempa normalizacji polityki pieniężnej w USA. Ta perspektywa zdeprymowała dolara (EUR/USD max. 1,0235). Wartości zielonej waluty broniła wiadomość o niespodziewanym wzroście zamówień na dobra trwałego użytku w USA (1,9% m/m w VI vs prognoza -0,4%; poprzednio 0,8%). 

Przed nami
   
● [PKB USA]   Dziś obok wyników posiedzenia Fed tematem wiodącym będzie publikacja wstępnych danych nt. PKB USA w II kwartale. Jego ewentualny spadek zwiększy presję na Fed ws. zmniejszenia tempa normalizacji stóp, co byłoby ze szkodą dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0250) oraz korzystne dla jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,6700). Natomiast wysoki wzrost amerykańskiej gospodarki będzie argumentem dla Banku, za utrzymaniem agresywnego tempa zacieśniania polityki pieniężnej w Stanach, co będzie premiować zieloną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0180), kosztem m.in. złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8200, USD/PLN: 4,7500).   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto również śledzić ogłoszenie indeksu nastrojów w gospodarce strefy euro, lipcowego wyniku inflacji CPI w Niemczech oraz cotygodniową informację o liczbie osób, ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.