Wzorcowe podwyżki i słabsze perspektywy

  (wtorek, 31-05, 8:50)


 BIEC: polska gospodarka ma coraz słabsze perspektywy.
Lane (ECB): wzorcowo byłoby podnieść stopy procentowe po 25 pb. w lipcu i we wrześniu br.
KE: w maju nastroje w gospodarce strefy euro niespodziewanie poprawiły się.
Niemcy: ceny konsumpcyjne wzrosły w maju najbardziej w historii badania (tj. od 1963).
Waller (Fed): Bank powinien utrzymać 50-punktowe tempo podwyżek stóp w USA.
Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI) i w Eurolandzie (HICP) oraz amerykański indeks zaufania konsumentów - Conference Board.


Za nami
   ● [PLN]   Po udanej końcówce ubiegłego tygodnia w wykonaniu złotego, w poniedziałek przyszedł czas na korektę. Jej pretekstem stała się wiadomość o spadku krajowego Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury wg BIEC (z 161,6 pkt w IV do 160,4 pkt w V). W raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych napisano, że polska gospodarka ma coraz słabsze perspektywy.   ● [ECB]   Zwyżce kursu EUR/PLN (max. 4,5884) sprzyjały słowa głównego ekonomisty ECB Philipa Lane'a, że wzorcowo byłoby podnieść stopy procentowe w strefie euro po 25 pb. w lipcu oraz we wrześniu br., które dodały animuszu euro (EUR/USD max. 1,0787). Presja na Europejski Bank Centralny ws. podwyżek wzrosła po wczorajszych danych o inflacji CPI w Niemczech, które pokazały, że w maju tamtejsze ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej w historii badania, sięgającej 1963 roku (7,9% r/r vs prognoza 7,6%; poprzednio 7,4%).   ● [KE]   Dodatkowym makro-atutem wspólnej waluty stała się wiadomość o niespodziewanej poprawie nastrojów w gospodarce Eurolandu. W maju indeks Komisji Europejskiej, przygotowany na podstawie badań opinii firm ze strefy euro, wzrósł do 105 pkt (z 104,9 pkt miesiąc wcześniej i przy takiej samej prognozie).   ● [Fed]   Pozycji dolara (USD/PLN max. 4,2701) bronił głos Wallera z Fed, że Bank powinien utrzymać 50-punktowe tempo podwyżek stóp w USA do czasu, aż inflacja zbliży się do 2-procentowego celu.

Przed nami
   ● [CPI]   Ostatni dzień maja przyniesie ogłoszenie arcyważnych danych o krajowej inflacji CPI. Prognozowany dalszy wzrost polskich cen konsumpcyjnych zwiększy nacisk na RPP ws. kolejnej 75-podwyżki stóp NBP w czerwcu, która podniosłaby atrakcyjność inwestycyjną złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,2000). Natomiast spadek CPI m/m mógłby skłonić Radę do zmniejszenia tempa zacieśniania polityki monetarnej, co z kolei byłoby szkodliwe dla naszego pieniądza (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,3000).   ● [HICP, CB]   Na rynku bazowym EUR/USD azymut notowań wyznaczą dane ze strefy euro o inflacji HICP oraz z USA o nastrojach konsumentów. Spodziewany wzrost dynamiki cen konsumpcyjnych w Eurolandzie i spadek indeksu Conference Board będzie sprzyjał euro i szkodził dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0800). Odwrotny splot wyników przesunie wahadło kursu EUR/USD w stronę zielonej waluty (punkt wsparcia: 1,0730).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.