Banki centralne licytują, kto da więcej?

 (czwartek, 5-05, 8:50)


 Fed dokonał największej podwyżki stóp funduszy federalnych od 22 lat.
Powell (Fed): Bank nie rozważa 75-punkowych podwyżek stóp.
Schnabel (ECB): z dzisiejszej perspektywy podwyżka stóp w lipcu jest możliwa.
Rynek terminowy wycenia, że do końca roku stopy ECB wzrosną łącznie o 95 pb.
Kalendarz Eko: decyzje monetarne BoE, CNB, RPP oraz amerykańskie raporty Challengera i jobless claims.


Za nami
   ● [Fed]   W środę uwaga inwestorów z całego świata była skupiona na amerykańskim banku centralnym, który dokonał największej od 22 lat podwyżki stóp Fed. Z powodu wysokiej inflacji w USA Bank postanowił podnieść przedział oprocentowania funduszy federalnych z 0,25-0,50% do 0,75-1,00% (tj. o 50 pb.), co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Negatywną niespodzianką dla dolara (EUR/USD max. 1,0642) okazało się jednak tempo redukcji sumy bilansowej, które do września będzie wynosić tylko 47,5 mld USD miesięcznie. Ponadto na konferencji prasowej prezes Powell powiedział, że Fed nie rozważa 75-punkowych podwyżek stóp (jak spekulowali niektórzy analitycy).   ● [Makro]   Dodatkowym obciążeniem dla zielonej waluty były wiadomości: o nadspodziewanym spadku dynamiki zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym w kwietniu (ADP: 247 tys. vs prognoza 395 tys.; poprzednio 479 tys.) oraz o rekordowym deficycie handlowym USA w marcu (-109,8 mld USD vs prognoza 106,8 mld; poprzednio -89,8 mld USD). W tym samym czasie konkurencyjne euro uzyskało makro-wsparcie w postaci wyższych od oczekiwań wyników indeksów PMI dla sektorów usług we Włoszech (55,7 pkt vs prognoza 53,8 pkt) oraz w Hiszpanii w kwietniu (57,1 pkt vs prognoza 55,6).   ● [ECB]   Ponadto dobrą reklamę wspólnej walucie zrobiła Isabel Schnabel z ECB mówiąc, że „podwyżka stóp w lipcu jest możliwa". Pod wpływem jej słów rynek terminowy zaostrzył swój apetyt na tegoroczne podwyżki stóp w strefie euro. Wg inwestorów do końca roku stopy procentowe wzrosną w Eurolandzie łącznie o 95 pb. (vs 90 pb. jeszcze we wtorek).   ● [PLN]   Na fali odpływu kapitału ze Stanów do Europy skorzystał też nasz złoty (EUR/PLN min. 4,6410, USD/PLN min. 4,3678), któremu pomagała nieodparta perspektywa dzisiejszej solidnej podwyżki stóp NBP (więcej na ten temat w dalszej części Alertu).

Przed nami
Po wczorajszym monetarnym spotkaniu Banku Rezerwy Federalnej, dziś będziemy się emocjonować posiedzeniami Banku Anglii, Narodowego Banku Czech oraz Narodowego Banku Polskiego.   ● [RPP]   Z punktu widzenia graczy z rynku PLN najważniejsza będzie decyzja krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Wobec znacznego wzrostu dynamiki polskiej inflacji CPI w kwietniu (12,3% r/r) złoty liczy na kolejną podwyżkę o 100 punktów bazowych (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6400, USD/PLN: 4,3500). Mniejszy ruch RPP (np. o 75 pb.) może go bardzo rozczarować. W tym scenariusz kursy EUR/PLN i USD/PLN mogłyby powrócić w stronę punktów oporu: odpowiednio 4,7300 i 4,4500.   ● [BoE, CNB]   Jeżeli chodzi o banki centralne Anglii i Czech to rynek spodziewa się podwyżek stóp odpowiednio o 25 pb. i 50 pb.   ● [Makro]   Na rynku bazowym EUR/USD azymut notowań wyznaczą dane nt. planowanych zwolnień pracowników amerykańskich firm oraz nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Lepsze raporty Challengera i jobless claims poprawią pozycje wyjściową dolara przed jutrzejszymi payrolls'ami (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0580), a słabsze jeszcze ją pogorszą (punkt oporu: 1,0650).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.