Efekt czereśni

 (środa, 11-05, 8:50)


 CEE: w kwietniu ceny konsumpcyjne wzrosły w Czechach najbardziej od 1993, a na Węgrzech od 2001.
ZEW: w maju nastroje ekonomiczne w Niemczech niespodziewanie się poprawiły.
Fed: Mester, Williams i Barkin opowiedzieli się za kolejnymi 50-punktowymi podwyżkami stóp w USA.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA.


Za nami
   ● [CEE]   Wczorajsze publikacje danych o inflacji CPI w Czechach i na Węgrzech zwiększyły oczekiwania inwestorów na kolejne podwyżki stóp CNB i MNB, co premiowało koronę i forinta. W kwietniu ceny konsumpcyjne u naszych południowych sąsiadów wzrosły o 14,2% r/r (tj. najbardziej od 1993), a u naszych „bratanków” o 9,5% r/r (tj. najbardziej od 2001). Na fali napływu kapitału do regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) wypłynął też złoty (EUR/PLN min. 4,6692, USD/PLN min. 4,4164).   ● [ZEW]   Naszej walucie pomogła również wiadomość o zupełnie niespodziewanej poprawie nastrojów ekonomicznych w Niemczech. W maju indeks ZEW wzrósł z -41 pkt (w kwietniu) do -34,3 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się jego kolejnego spadku do -42,5 pkt.   ● [Fed]   Niestety szyki złotego popsuł dolar, który zyskał na wartości po tym jak Loretta Mester, John Williams i Tom Barkin z Fed opowiedzieli się za kolejnymi 50-punktowymi podwyżkami stóp w USA (EUR/USD min. 1,0525).

Przed nami
   ● [CPI USA]   W dzisiejszym eko-rozkładzie jazdy głównym wydarzeniem jest publikacja kwietniowych danych o amerykańskiej inflacji CPI. Prognozowany spadek dynamiki cen konsumpcyjnych może zmniejszyć oczekiwania rynku na jeszcze większe (tj. o 75 pb.) podwyżki stóp Fed, co byłoby ze szkodą dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0600) oraz na korzyść jego rywali z koszyków G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,4000). W przypadku skoku amerykańskiego indeksu CPI powyżej 8,5% r/r należy się liczyć z wznowieniem trendu wzrostowego zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500) i kolejną wyprzedażą złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5000).   ● [EIA]   Wobec rosnących obaw przed negatywnym wpływem wyższych cen surowców na światowy wzrost gospodarczy warto dziś zwrócić uwagę na raport amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. zmiany komercyjnych zapasów paliw w USA. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.