50xTAK i 50xNIE

 (czwartek, 26-05, 8:50)


 Panetta (ECB): Bank nie powinien dążyć do zbytniego podnoszenia stóp, dopóki gospodarka strefy euro pozostaje niestabilna.
Knot (ECB) 50-punktowa podwyżka stóp nie znajdzie się na stole podczas lipcowego posiedzenia Banku.
Polska: w maju nastoje konsumentów uległy pogorszeniu.
Protokół Fed50-punktowe podwyżki stóp byłyby właściwe na kolejnych kilku posiedzeniach.
Kalendarz Eko: zrewidowany PKB USA w I kw., amerykański raport jobless claims, indeks Kansas City Fed oraz aukcja obligacji w MinFin RP.

Za nami
W środę dobra passa euro i złotego została przerwana.   ● [ECB]   Wspólnej walucie podcięła skrzydła ostrożna wypowiedź Fabio Panetty z ECB, który oznajmił, że Bank nie powinien dążyć do zbytniego podnoszenia stóp procentowych, dopóki gospodarka strefy euro wykazuje oznaki niestabilności. Poza tym jego kolega z Rady Klass, Knot powiedział, że 50-punktowa podwyżka stóp nie znajdzie się na stole podczas lipcowego posiedzenia Banku.   ● [GUS]   Z kolei złotemu krwi napsuła wiadomość o pogorszeniu nastrojów polskich konsumentów w maju (wg wskaźników BWUK, WWUK). Straty naszego pieniądza (EUR/PLN max. 4,6240, USD/PLN max. 4,3387) zamortyzował nadspodziewany spadek krajowej stopy bezrobocia w kwietniu (do 5,2% vs prognoza 5,3%; poprzednio 5,4%).   ● [USA]   Szczęśliwie dla PLNa oraz EUR dane z USA okazały się gorsze od prognoz. Zawiodły zamówienia na dobra trwałe w poprzednim miesiącu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko) ograniczając zyski dolara (EUR/USD min. 1,0642). Po ich ogłoszeniu rynek swapów przestał w pełni wyceniać dwie 50-punktowe podwyżki stóp Fed do lipca br. Mimo, że opublikowany wieczorem protokół z ostatniego posiedzenia FOMC pokazał, iż „50-punktowe podwyżki byłyby właściwe na kilku kolejnych posiedzeniach”.

Przed nami
   ● [USA]   Dziś na pierwszym planie wydarzeń ekonomicznych znajdują się publikacje makro ze Stanów Zjednoczonych. Równocześnie o godzinie 14:30 amerykańska administracja ogłosi zrewidowane dane nt. PKB USA w I kwartale oraz przedstawi najnowsze informacje nt. liczby nowych osób ubiegających się w poprzednim tygodniu po raz pierwszy o zasiłek. W dalszej części dnia poznamy jeszcze majową wartość indeksu Fed dla okręgu przemysłowego Kansas City.   ● [Scenariusze]   Kolejna porcja słabszych wyników zza oceanu zwiększy obawy przed recesją, która mogłaby zmusić Fed do wciśnięcia pauzy w zacieśnianiu amerykańskiej polityki monetarnej, ze stratą dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0720) oraz z zyskiem dla jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,2500). W przypadku lepszych danych amerykańskich zielona waluta otrzyma impuls do mocnego odbicia (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0640), a złoty odda kolejną część zysków (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,3500). Nasza waluta czeka także na wynik dzisiejszej aukcji obligacji, na której Ministerstwo Finansów RP zaoferuje papiery o łącznej wartości 4-7 mld PLN. Wysoka wartość ofert (w szczególności tych zza granicy) wsparłaby polską walutę.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.