Rozjazd cen i produkcji

 (poniedziałek, 23-05, 8:50)


 Polska: w kwietniu ceny producentów wzrosły najbardziej od 1995 roku.
Dolar ma za sobą pierwszy spadkowy tydzień od początku lutego.
Visco (ECB): Bank jest gotów podnieść stopy procentowe w lipcu.
Kalendarz Eko: dane z Polski o produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej oraz indeks IFO z Niemiec.

Za nami
   ● [PLN]   Ubiegły tydzień zakończył się po myśli polskich importerów oraz inwestorów polujących na tanie zakupy euro i dolara za złotego. PLN skorzystał na wiadomościach z krajowej gospodarki o wzroście inflacji PPI (23,3% r/r tj. najbardziej od 1995) i wynagrodzeń w kwietniu (14,1% r/r - najbardziej w historii badania), które zwiększają prawdopodobieństwo dalszego wzrostu cen konsumpcyjnych w maju i tym samym kolejnej podwyżki stóp NBP w czerwcu.   ● [USD]   Naszej walucie drogę do umocnienia (EUR/PLN min. 4,6212, USD/PLN min. 4,3581) utorował słabszy dolar, który ma za sobą pierwszy spadkowy tydzień od początku lutego br.   ● [EUR]   Zwyżce kursu EUR/USD (max. 1,0614) sprzyjały słowa Ignazio Visco z ECB o tym, że Bank jest gotów podnieść stopy procentowe w lipcu. Zyski złotego ograniczył jednak nadspodziewany spadek dynamiki polskiej produkcji przemysłowej w kwietniu (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Do większych zakupów PLNa oraz innych ryzykownych aktywów zniechęcało również szybkie tempo rozprzestrzeniania się wirusa małpiej ospy na świecie.

Przed nami
     ● [GUS]   Początek tygodnia przyniesie koleją porcję nowych danych z polskiej gospodarki. O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny ogłosi kwietniowe wartości sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej. Lepsze od prognoz wyniki podbiją wartość złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,3500), a gorsze go przygaszą (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,4500).   ● [IFO]   Na zachodzie fokus na publikację niemieckiego indeksu nastrojów przedsiębiorców (IFO). Jego wzrost ucieszy euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0620), a spadek poprawi notowania amerykańskiego konkurenta (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0530).   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli chodzi o agendę na kolejne dni to już jutro poznamy wstępne wyniki indeksów PMI z Eurolandu i USA, w środę aktualny poziom zaufania polskich i niemieckich konsumentów, a w piątek amerykańską inflację PCE core (miara cen bacznie obserwowana przez polityków Fed). W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić nowe informacje dot. wojny w Ukrainie oraz wirusa małpiej ospy. Warto także nastawić radary na sygnały z Davos (w Szwajcarii), gdzie odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.