Pieniężny punkt zwrotny

 (środa, 25-05, 8:50)


 Kurs EUR/PLN pokonał granicę 4,6000, a rynek USD/PLN sforsował barierę 4,3000.
Rynek nieruchomości USA: w kwietniu sprzedaż nowych domów była najniższa od 2 lat.
IHS Markit: łączny wynik indeksu PMI dla sektorów przemysłu i usług USA osiągnął w maju najniższy poziom od 4 m-cy.
Kalendarz Eko: dane z Polski o nastrojach konsumentów, zamówienia na dobra trwałe w USA, protokół Fed oraz wystąpienia publiczne prezesów ECB i BoJ.

Za nami
   ● [EUR, PLN]   Wczorajsza sesja walutowa przyniosła kontynuację trendu wzrostowego euro oraz złotego. Kurs EUR/USD zameldował się powyżej granicy 1,0700 (max. 1,0749) po tym, jak prezes ECB Christine Lagarde potwierdziła, że polityka monetarna w strefie euro znajduje się „w punkcie zwrotnym“. Ponadto dała jasno do zrozumienia, że Bank nie spodziewa się recesji w Eurolandzie, na co pozytywnie zareagowały także waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym złoty (EUR/PLN min. 4,5920, USD/PLN min. 4,2744).   ● [USD]   Zwyżce wartości walut EU sprzyjała przybierająca na sile niechęć inwestorów do dolara. Anty-reklamę zielonej waluty zrobił najniższy od 4 miesięcy wynik łącznego indeksu PMI dla sektorów przemysłu i usług USA w maju (53,8 pkt vs prognoza 55,5; poprzednio 56,0). Dodatkowym makro-balastem dla amerykańskiego pieniądza stała się wiadomość o najniższej od 2 lat sprzedaży nowych domów za oceanem w kwietniu (591 tys. vs prognoza 750 tys.; poprzednik 709 tys.). Pod wpływem tych publikacji spadło prawdopodobieństwo wrześniowej podwyżki stóp Fed o 50 pb.   ● [GBP]   Wśród przegranych wczorajszego rozdania walutowego znalazł się również funt, któremu zaszkodziła najniższa od lutego 2021 aktywność brytyjskiego sektora usług w maju (51,8 pkt vs prognoza 57,4 pkt; poprzednio 51,8 pkt).

Przed nami
   ● [GUS]   Dziś dowiemy się jak najwyższa od 24 lat inflacja oraz coraz większe raty kredytów wpływają na nastroje polskich konsumentów. Informacji w tej sprawie dostarczą nam wskaźniki BWUK i WWUK. Ich spadek (w stosunku do poprzedniego miesiąca) może przerwać passę złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,3500), a wzrost stać się paliwem do dalszego umocnienia (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,2500).   ● [Fed]   Gracze globalni są dziś skoncentrowani na publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Złagodzony przekaz (sugerujący zmniejszenie tempa podwyżek stóp Fed od sierpnia) może zwiększyć podaż dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0750), a ostry przywróci na niego apetyt (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0650). ● [Inne] Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś na uwagę zasługują jeszcze dane z USA nt. zamówień na dobra trwałego użytku oraz dotyczące zmiany zapasów paliw, a także wystąpienia publiczne prezesów ECB (Christine Lagarde) i BoJ (Haruhiko Kuroda). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.