Złoty wita się z KPO

  (piątek, 27-05, 8:50)


 USA: Departament Handlu zrewidował w dół dane nt. wzrostu gospodarczego w I kw.
Węgry: premier Orban ogłosił plany wprowadzenia nowego podatku od korporacji.
Premier RP: 2-go czerwca br. przyjedzie do Polski przewodnicząca KE na podpisanie "kamieni milowych" KPO.
Kalendarz Eko: inflacja PCE core w USA. 

Za nami
   ● [Fed]   W czwartek inwestorzy wciąż analizowali protokół z ostatniego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Analitycy po jego dokładnej lekturze doszli do wniosku, że po dwóch 50-punktowych podwyżkach stóp w czerwcu i w lipcu, Fed wstrzyma się z następnymi decyzjami, aby ocenić wpływ dotychczasowych podwyżek na wzrost gospodarczy. Ta opinia położyła się cieniem na notowaniach dolara (EUR/USD max. 1,0765). Dodatkowym obciążeniem dla amerykańskiej waluty stała się rewizja w dół danych nt. PKB USA w I kwartale (z -1.4% p.a do -1,5%).   ● [HUF]   Złoty skorzystał nie tylko na słabości zielonej waluty, ale również na wyprzedaży forinta, spowodowanej wprowadzeniem stanu wyjątkowego na Węgrzech oraz ogłoszeniem przez premiera Orbana planów wprowadzenia nowego podatku od korporacji.   ● [KPO]   Lokalnym wsparciem dla naszego pieniądza (EUR/PLN min. 4,5944, USD/PLN min. 4,2720) stały się słowa premiera RP Mateusza Morawieckiego, że 2 czerwca br. przyjedzie do Polski przewodnicząca KE na podpisanie "kamieni milowych" Krajowego Planu Odbudowy.

Przed nami
   ● [PCE core]   Dziś rynkowy kierunek na kompasie inwestycyjnym wyznaczy publikacja danych o amerykańskiej inflacji PCE core, która jest miernikiem zmian cen konsumpcyjnych uważnie obserwowanym przez monetarnych polityków z FOMC. Prognozowany spadek ich dynamiki (z 5,2% r/r w III do 4,9% w IV) może stać się argumentem dla Fed za zrobieniem sobie we wrześniu przerwy w normalizacji polityki pieniężnej w USA, co będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0770) oraz sprzyjać jego rywalom z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,2500). Natomiast wynik > 5,2% mógłby zmusić Rezerwę Federalną do utrzymania 50-punkowej skali podwyżek stóp, co z kolei zagrałoby na korzyść zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700) i przeciwko złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,3500).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Poza wskaźnikiem PCE, w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane nt. wydatków i dochodów Amerykanów w kwietniu oraz nastrojów konsumentów w USA (indeks Uniwersytetu Michigan – finalna wartość w maju).  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.