Na przekór i pod górę

 (wtorek, 17-05, 8:50)


 Komisja Europejska zrewidowała w dół swoje prognozy dot. PKB Polski w tym i w przyszłym roku.
 Litwiniuk (RPP): Jestem zwolennikiem zacieśniania polityki monetarnej, ale uważam, że jest to proces zbyt szybki.
 USA: w maju koniunktura gospodarcza w stanie Nowy Jork niespodziewanie się pogorszyła.
 Kalendarz Eko: PKB Polski w I kw., amerykańska sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa oraz wystąpienia publiczne prezesów ECB i Fed. 

Za nami
   ● [PLN]   Mimo niesprzyjających okoliczności, nowy tydzień rozpoczął się dla złotego pomyślnie. Nasza waluta okazała się zaskakująco odporna na szereg potencjalnie szkodliwych dla niej wiadomości. Wśród nich były: niepokojące dane z Chin o spadku produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, słowa Litwiniuka z RPP o zbyt szybkim tempie podwyżek stóp NBP czy spadkowa rewizja prognoz Komisji Europejskiej dot. polskiego PKB (z 5,5% do 3,7% w 2022 oraz z 4,2% do 3% w 2023).   ● [EUR/USD]   PLNowi nie pomagał także wzrost oczekiwań inwertorów na tegoroczne podwyżki stóp w strefie euro. Rynek terminowy wycenia, że do końca roku stopy ECB wzrosną łącznie o 95 pb. (vs 80 pb. jeszcze w piątek). Zwyżce kursu EUR/USD (max. 1,0465) sprzyjał głos Williamsa z Fed, który opowiedział się za [tylko] 50-punktowymi podwyżkami stóp funduszy federalnych, na nadchodzących posiedzeniach FOMC. Makro-obciążeniem dla zielonej waluty stała się wiadomość o niespodziewanym spadku koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork w maju (indeks NY Empire State: -11,6 pkt vs prognoza 16,5 pkt; poprzednio 24,6 pkt). Oprócz słabszego dolara do wczorajszego umocnienia złotego (EUR/PLN min. 4,6489, USD/PLN min. 4,4450) przyczyniły się oczekiwania inwestorów na wysoki wzrost gospodarczy Polski w I kwartale (czytaj dalej).

Przed nami
   ● [PL]   Już o godzinie 10:00 zobaczymy jak sobie radziła polska gospodarka w I kwartale tego roku. Analitycy spodziewają się wzrostu dynamiki Produktu Krajowego Brutto z 7,3% r/r do 8% r/r, co może być magnesem przyciągającym do złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,4300). Natomiast spadek tempa wzrostu PKB mógłby zwiększyć obawy przed spowolnieniem ekonomicznym nad Wisłą, co byłoby szkodliwe dla naszego pieniądza (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,5000).   ● [EUR/USD]   Na rynku bazowym kierunek notowań wyznaczą publikacje danych ze Stanów Zjednoczonych o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w kwietniu. Wyższe od prognoz wyniki mogą nakręcić inwestorów do nowych zakupów dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0380), a niższe ich do tego zniechęcić (punkt oporu EUR/USD: 1,0480). Gracze globalni z pewnością posłuchają bardzo uważnie co nowego mają do powiedzenia prezesi ECB (Christine Lagarde) i Fed (Jerome Powell). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.