Ucieczka z Wall Street

 (czwartek, 19-05, 8:50)


 Kurs EUR/PLN osiągnął najniższy poziom od 25 kwietnia br.
Strefa euro: w kwietniu inflacja HICP okazała się niższa, niż zakładano.
Wall Street: indeks Dow Jones Industrial ma za sobą najgorszą sesję od października 2020.
USA: w kwietniu liczba pozwoleń i rozpoczętych budów domów spadła.
Kalendarz Eko: protokół ECB, wystąpienie publiczne wiceprezesa ECB oraz dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek, aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim i sprzedaży domów na rynku wtórnym.

Za nami
   ● [CEE]   Podczas wczorajszej sesji inwestorzy grali na kolejne podwyżki stóp w krajach Regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Rynek spodziewa się jeszcze jednej, dużej podwyżki stóp w Czechach, zanim stery CNB przejmie Ales Michla, który wezwał do zakończenia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Natomiast wiceprezes MNB Barnabas Virag powiedział, że Węgry potrzebują dodatnich, realnych stóp procentowych, aby zwalczyć inflację w średnim okresie.   ● [EZ]   Walutom CEE (EUR/PLN min. 4,6319, USD/PLN min. 4,4020) pomógł też niższy od oczekiwań wynik inflacji HICP w strefie euro (7,4% r/r w IV vs prognoza 7,5%), który zdjął nieco presji z ECB ws. większej podwyżki stóp w lipcu. Naturalnym przegranym tej publikacji stało się euro (EUR/USD min. 1,0460).   ● [GBP]   Wśród walut G10 tracił również funt. Kurs GBP/USD spadł w okolice najniższego poziomu od 5 lat (min. 1,2330), gdyż inwestorzy uważają, że Bank Anglii będzie miał trudności z powstrzymaniem inflacji i uniknięciem recesji.   ● [USA]   Zyski dolara limitował spadek pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA w kwietniu. Z kolei zdobycz złotego zmniejszyła przecena na Wall Street (DJIA: -3,57%, S&P 500: -4,04%, Nasdaq: -4,73%), która zwiększyła awersję do bardziej ryzykownych aktywów. Katalizatorem wyprzedaży były rozczarowujące wyniki kwartalne amerykańskich sieci handlowych Wallmart i Target, które ostrzegły akcjonariuszy przed spadkiem marż i zysków z powodu wzrostu kosztów transportu, cen produktów i płac. 

Przed nami
   ● [ECB]   Wobec wysokich oczekiwań inwestorów na szybsze i większe podwyżki stóp w strefie euro, dziś warto przeczytać protokół z ostatniego posiedzenia ECB oraz posłuchać wystąpienia publicznego jego wiceprezesa Luisa de Guindosa. Jastrzębie sygnały (zwiększające szanse 50-punktowej podwyżki w lipcu) będą wodą na młyn euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0550) i piaskiem w tryby złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,5000).   ● [USA]   Szansą dla PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,4000) będą gorsze od prognoz dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek, aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim oraz sprzedaży domów na rynku wtórnym, które mogą zmusić Fed do zmniejszenia tempa i skali zacieśniania amerykańskiej polityki pieniężnej. W przypadku lepszych wyników zza oceanu inwestorzy mogą wrócić do zakupów zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0450).   ● [UKR-RUS]    Niezależnie od tych wydarzeń, pod baczną obserwacją inwestorów pozostanie sytuacja na froncie rosyjsko-ukraińskim. Napięcie panujące na rynkach będzie potęgować oczekiwanie na odpowiedź Rosji na decyzje Szwecji i Finlandii o przystąpieniu do NATO.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.