Inflacja +/- recesja

  (wtorek, 10-05, 8:50)


 Sentix: w maju nastroje inwestorów w strefie euro są najgorsze od czerwca 2020.
Kotecki (RPP): kolejne podwyżki stóp procentowych są konieczne.
Bostic (Fed): nie widzę potrzeby dokonywania większych podwyżek stóp niż o 50 pb.
Wall Street: indeks S&P 500 po raz pierwszy od ponad roku zameldował się poniżej granicy 4 tys. punktów.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW oraz wystąpienie publiczne Mester (Fed).


Za nami
Inwestorzy są coraz bardziej zaniepokojeni spowolnieniem gospodarki światowej spowodowanym bezkompromisową walką chińskich władz z epidemią koronawirusa oraz przedłużającą się wojną w Ukrainie.   ● [MFW]   W weekend Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł, że do końca roku globalny wzrost może nadal spowalniać, a inflacja może być jeszcze wyższa, niż oczekiwano dotychczas. Wg analityków MFW przed największym wyzwaniem stoi Europa, która jest najbardziej zależna od importu rosyjskich surowców energetycznych.   ● [Sentix, giełdy]   Niepewność ekonomiczną panującą na Startym Kontynencie odzwierciedla najniższy od czerwca 2020 wynik indeksu nastrojów inwestorów ze strefy euro (Sentix: -22,6 pkt w V vs prognoza -20,8 pkt; poprzednio -18 pkt). Ich nastawienie podzielili europejscy gracze giełdowi (DAX: -2,15%, CAC: -2,75%, WIG20: -1,68%). Wyprzedaże dały się we znaki także inwestorom z Wall Street. Indeks S&P 500 po raz pierwszy od ponad roku zameldował się poniżej granicy 4 tys. punktów.   ● [FX]   Za to upiekło się walutom EU, które były wspierane słowami Bostica z Fed, że nie widzi potrzeby dokonywania większych podwyżek stóp niż o 50 pb., co zdeprymowało konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,0593). Lokalnym wsparciem dla złotego (EUR/PLN min. 4,6782, USD/PLN min. 4,4255) stał się głos Ludwika Koteckiego z RPP, że kolejne podwyżki stóp NBP są konieczne. Wg najnowszej prognozy banku Goldman Sachs stopa referencyjna w Polsce wzrośnie docelowo do poziomu 7% (vs 5,75% szacowanych wcześniej).

Przed nami
   ● [ZEW]   Dziś jedynym wartym odnotowania wydarzeniem stricte makroekonomicznym jest publikacja danych o nastrojach ekonomicznych w Niemczech (o g. 11:00). Wiedzy w tej sprawie dostarczy indeks Zew, który powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 350 niemieckich ekspertów z branży finansowej. Oceniają oni jak w najbliższych sześciu miesiącach będzie kształtowała się sytuacja gospodarcza w Niemczech. Prognozowany kolejny spadek tego bardzo ważnego wskaźnika (trzeci miesiąc z rzędu) może negatywnie rzutować na notowania euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500) oraz jego peryferyjnych aliantów (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5000).   ● [Fed]   W kontekście powrotu inwestorów do gry na 75-punktową podwyżkę stóp Fed w czerwcu warto posłuchać wieczornej wypowiedzi prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Clevland. Jeżeli Mester podzieli zdanie Powella i Boctica wówczas dolar może jeszcze stracić na wartości , a waluty EU wręcz przeciwnie (punkt oporu EUR/USD: 1,0600; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,4000)Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.