Ukraiński efekt uboczny

 (środa, 18-05, 8:50)


 GUS: w I kwartale 2022 polska gospodarka urosła o 8,5% r/r.
Buda (MRiT): zatwierdzenie polskiego KPO powinno nastąpić na początku czerwca.
Knot (ECB) zasugerował możliwość 50-punktowej podwyżki stóp w strefie euro.
USA: w kwietniu dynamika produkcji przemysłowej nieoczekiwanie wzrosła.
Kalendarz Eko: inflacja HICP z Eurolandu, pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w USA oraz raport agencji EIA nt. zmiany zapasów ropy za oceanem.

Za nami
   ● [PL]   Wczorajsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazały, że polska gospodarka ma za sobą udany początek roku. W I kwartale 2022 Produkt Krajowy Brutto wzrósł aż o 8,5% r/r (wobec oczekiwanych 8%; poprzednio było to 7,6%). Jest to najlepszy wynik wśród krajów Regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Wg analityków agencji Bloomberga nasza gospodarka skorzystała na wydatkach uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przybyli do Polski z małą ilością rzeczy osobistych. Bilans złotego poprawił minister rozwoju i technologii RP Waldemar Buda (EUR/PLN min. 4,6430, USD/PLN min. 4,4032) mówiąc, że zatwierdzenie polskiego KPO powinno nastąpić na początku czerwca.   ● [ECB]   Zyski PLNa i innych walut CEE wystawił na próbę Klaas Knot z Europejskiego Banku Centralnego, który zasugerował możliwość 50-punktowej podwyżki stóp ECB w lipcu. Pod wpływem jego wypowiedzi kurs EUR/USD powrócił powyżej granicy 1,0500 (max. 1,0564).   ● [USD]   Pozycji dolara broniła wiadomość o niespodziewanym wzroście dynamiki amerykańskiej produkcji przemysłowej w kwietniu (1,1% m/m vs prognoza 0,5%; poprzednio 0,9%). Makroekonomicznym wsparciem dla zielonej waluty okazała się również wzrostowa rewizja marcowej sprzedaży detalicznej w USA (z 0,5% m/m do 1,4%). Zieloną perspektywę naszkicował prezes Fed Jerome Powell twierdząc, że Bank nie ustanie w wysiłkach, aby obniżyć największą od dekad inflację, nawet jeśli musiałby podwyższyć stopy do obszaru restrykcyjnego.

Przed nami
W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się ważne dane z Eurolandu oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● [EZ]   Punktualnie o godzinie 11:00 Eurostat poda najnowszy wynik inflacji HICP. Analitycy spodziewają się wzrostu dynamiki cen konsumpcyjnych z 7,4% r/r w marcu do 7,5% r/r w kwietniu. Taki rezultat mógłby zwiększyć nacisk na Europejski Bank Centralny ws. szybszych podwyżek stóp ECB, co byłoby pozytywne dla euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0570) i zarazem negatywne dla jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,5000).   ● [USA]   W drugiej części dnia amerykańska administracja ogłosi kwietniowe dane nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów. Ich prognozowany spadek zaszkodziłby dolarowi, jednocześnie sprzyjając złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,4000). W przypadku pozytywnej makro-niespodzianki zza oceanu zielona waluta może powrócić do ofensywy (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0520). Inwestorzy z rynku USD oraz posiadacze petro-walut powinni również śledzić popołudniową publikację raportu amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. tygodniowej zmiany komercyjnych zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych (o g. 16:30).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.