Kamienie milowe na krętej drodze do funduszy EU

  (poniedziałek, 16-05, 8:50)


 Polska: w marcu odnotowano rekordowy deficyt na rachunku obrotów bieżących.
GUS: w kwietniu polska inflacja CPI była jeszcze wyższa, niż wskazywały wstępne dane (12,4% r/r vs 12,3%).
Rzecznik rządu RP: Polska i Komisja Europejska doszły do porozumienia ws. tzw. kamieni milowych dot. KPO.
Uniwersytet Michigan: w maju nastroje amerykańskich konsumentów są najgorsze od sierpnia 2011.
 Kalendarz Eko: bilans handlu zagranicznego Eurolandu oraz amerykański indeks NY Empire State. 

Za nami
   ● [PL]   Piątek 13-ego okazał się pechowy dla inwestorów grających na umocnienie złotego. Przyczyną ich nieszczęścia stała się wiadomość o rekordowym deficycie na rachunku obrotów bieżących Polski w marcu (-2,97 mld EUR vs prognoza -2,75 mld; poprzednio 2,66 mld). Straty PLNa (EUR/PLN max. 4,6994, USD/PLN max. 4,5273) zmniejszył optymistyczny komentarz rzecznika rządu RP Piotra Muellera, że Polska i Komisja Europejska doszły do porozumienia w sprawie tak zwanych kamieni milowych dot. KPO. Ratunkiem złotego było również: odbicie na giełdach (DAX: +2,10%, WIG20: +4,38%, DJIA: +1,47%) oraz korekta spadkowa dolara (EUR/USD max. 1,0420).   ● [USA]   Zieloną walutę wytrącił z równowagi najniższy od sierpnia 2011 wynik indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan (59,1 pkt vs prognoza 63,9 pkt; poprzednio 65,2 pkt). Na dodatek dolarowi ciążył również kwietniowy spadek cen importu w USA, gdyż wzrost cen żywności i innych produktów został zrównoważony przez tańsze ceny ropy naftowej, co wg analityków jest kolejnym dowodem na to, że inflacja osiągnęła już swój szczyt.

Przed nami
     ● [ChRL]   Dziś inwestorzy mogą odreagować poranne dane z Chin o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w kwietniu. Ich spadek (odpowiednio: -11,1 r/r i -2,9%) zwiększył obawy przed ekonomicznymi skutkami nawrotu pandemii za Wielkim Murem, co może szkodzić juanowi i innym walutom rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,5300) oraz sprzyjać bezpiecznemu dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0340).   ● [USA]   Szyki amerykańskiej walucie może popsuć ew. niski wynik indeks NY Empire State, który mógłby stać się pretekstem do większej realizacji zielonych zysków. Kapitał ze sprzedaży USD (punkt oporu EUR/USD: 1,0440) miałby możliwość trafić do relatywnie wysoko oprocentowanego PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,4800).   ● [Eko-tydzień]   W kolejnych daniach poznamy jeszcze wyniki amerykańskiej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w kwietniu (we wtorek), brytyjskiej inflacji CPI i PPI (w środę) i protokół z ostatniego posiedzenia ECB (w czwartek). Nie zabraknie także ważnych publikacji z Polski. Jutro GUS poda dane nt. PKB w I kw., a w piątek nt. kwietniowej produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz o przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w krajowym sektorze przedsiębiorstw. Niezależnie od tych wydarzeń inwestorzy pozostają wyczuleni na nowe informacje z frontu rosyjsko-ukraińskiego.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.