Pożegnanie EU z ujemnym oprocentowaniem

 (wtorek, 24-05, 8:50)


 Polska: w kwietniu sprzedaż detaliczna wzrosła najbardziej w historii badania (tj. od 2006).
Glapiński (NBP): RPP będzie prawdopodobnie kontynuowała podwyższanie stóp procentowych w kolejnych miesiącach.
Niemcy: w maju nastroje przedsiębiorców niespodziewanie się poprawiły.
Lagarde (ECB): era ujemnych stóp procentowych może zakończyć się we wrześniu.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu oraz USA.


Za nami
   ● [PLN]   W poniedziałek nasza waluta utrzymywała się na fali wznoszącej, dzięki czemu kurs EUR/PLN przybił do granicy 4,6000 (min. 4,6031), a rynek USD/PLN dopłynął do bariery 4,3000 (min. 4,3080). Do nowych inwestycji w złotego zachęcał mniej czy bardziej świadomie prezes NBP Adam Glapiński, który oświadczył, że Rada będzie prawdopodobnie kontynuowała podwyższanie stóp procentowych w kolejnych miesiącach, aż osiągnie pewność, że inflacja trwale się obniży. Dodatkowym makro-atutem PLNa stała się wiadomość o rekordowym wzroście sprzedaży detalicznej w kwietniu (33,4% r/r vs prognoza 30,6%; poprzednio 22%).   ● [ChRL]   Naszą walutę (podobnie jak jej kuzynów z EM) wzmocniły informacje o poluzowaniu korona-restrykcji w Chinach, co może pozytywnie oddziaływać na globalny wzrost gospodarczy (DAX: +1,38%, WIG20: +3,04%, DJIA: +1,98%).   ● [EUR]   Nieoczekiwanym wsparciem dla złotego i innych walut EU stał się zaskakujący wzrost indeksu nastojów niemieckich przedsiębiorców w maju (IFO: 93 pkt vs prognoza 91,4; poprzednio 91,9). Naturalnie największym wygranym tej publikacji okazało się euro (EUR/USD max. 1,0698). Wycenę wspólnej waluty podkręciły słowa prezes ECB Christine Lagarde o tym, że jest możliwe by do końca września stopy procentowe w strefie euro opuściły ujemne terytorium. Oprócz tej wypowiedzi zyski naszego pieniądza studził znaczny spadek dynamiki krajowej produkcji budowlano-montażowej w kwietniu (9,3% r/r vs prognoza 18,5%; poprzednio 27,6%).

Przed nami
   ● [PMI]   Dziś zostaną opublikowane wstępne wyniki indeksów PMI, które pokażą nam w zarysie, jak radziły sobie gospodarki strefy euro i USA w połowie II kwartału br. Z powodu galopującej inflacji, piętrzących się opóźnień w globalnym łańcuchu dostaw oraz zaostrzania warunków kredytowych przez ECB (wkrótce) i Fed, rynek spodziewa się pogorszenia koniunktury po obu stronach Atlantyku.   ● [Scenariusze]   Mniejsze od prognoz spadki wskaźników z Eurolandu przysłużą się walutom EU (punkt oporu EUR/USD: 1,0700; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,3000), a lepsze ze Stanów dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0640; punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,0000).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Dodatkowym makro-wyzwaniem dla zielonej waluty będzie ogłoszenie kwietniowych danych o sprzedaży nowych domów w USA. Z kolei gracze z rynków EUR i CEE powinni posłuchać co nowego ma do powiedzenia prezes ECB Christine Lagarde. Jej publiczne wystąpienie zaplanowane jest o godzinie 20:00. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.