Amerykańska lokomotywa hamuje

 (piątek, 20-05, 8:50)

Prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego zasygnalizował, że SNB jest gotowy do działania, jeśli presja inflacyjna będzie się utrzymywać.
Stany Zjednoczone: w maju aktywność produkcyjna w regionie środkowo-atlantyckim okazała się najniższa od 2 lat.
Rynek Pracy USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najwyższa od stycznia br.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w krajowym sektorze przedsiębiorstw.

Za nami
Wczorajsza sesja walutowa przyniosła umocnienie franka i euro oraz osłabienie dolara.  ● [SNB]  CHF ma za sobą najlepszy dzień od 6 lat po tym, jak prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego Thomas Jordan zasygnalizował, że SNB jest gotowy do działania, jeśli presja inflacyjna będzie się utrzymywać. Jego słowa zrodziły oczekiwania na wrześniową podwyżkę stóp SNB o 25 pb., co podbiło kurs CHF/PLN do max. poziomu 4,5422.  ● [ECB]  Z kolei EUR zyskało ponieważ wzrosły szanse na szybką ścieżkę podwyżek stóp ECB (EUR/USD max. 1,0606, EUR/PLN max. 4,6589). Wg protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego większość Rady Prezesów popiera pierwszą podwyżkę w lipcu br.  ● [USA]  Za to dolar staniał z powodu spadku oczekiwań dot. tegorocznej skali podwyżek stóp w USA, po tym jak dwóch członków FOMC (Evans i George) opowiedziało się za tym, żeby w czerwcu i w lipcu podnieść stopy po 50 pb., a w kolejnych miesiącach roku po 25 pb., co dałoby w sumie 20 pb. podwyżek mniej, niż wycenia obecnie rynek. Makro-obciążeniem dla zielonej waluty (USD/PLN min. 4,3792) stały się wiadomości z USA o najniższej od 2 lat aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim, najwyższej od stycznia liczbie nowych wniosków o zasiłek oraz o trzecim miesięcznym z rzędu spadku sprzedaży domów na rynku wtórnym (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).

Przed nami
 ● [PLN]  Dziś na tapetę powraca temat koniunktury w polskiej gospodarce. O godzinie 10:00 GUS poda równocześnie kwietniowe dane nt. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz informacje o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniach w krajowym sektorze przedsiębiorstw. Wyniki wyższe od prognoz mogą dodać animuszu złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,3700), a gorsze zmniejszyć zaufanie do niego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,5000).  ● [EUR/USD]  Jeżeli chodzi o rynki globalne to koniec tygodnia zapowiada się spokojnie. Wobec braku publikacji makro dot. Eurolandu i USA na rynku bazowym EUR/USD należy się spodziewać konsolidacji (punkt wsparcia 1,0450; punkt oporu: 1,0620), Jeśli jednak nadejdą jakieś niepokojące informacje ze świata geopolityki lub nastąpi kolejna duża wyprzedaż akcji na Wall Street wówczas należy się liczyć z aprecjacją bezpiecznego dolara.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.