Poskramianie do skutku?

  (poniedziałek, 9-05, 8:50)

 Glapiński (RPP): Rada będzie podnosić stopy procentowe, aż osiągnie pewność, że inflacja trwale się obniży.
Rynek Pracy USA: w kwietniu stopa bezrobocia utrzymała się na dotychczasowym poziomie, a dynamika wzrostu zatrudnienia i płac spowolniła.
Villeroy (ECB): stopy procentowe w strefie euro mogą wzrosnąć powyżej zera w tym roku.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix).

Za nami
   [Raport DP]   Koniec tygodnia upłynął na rynkach finansowych w pesymistycznych nastrojach, gdyż mieszane dane z rynku pracy USA zwiększyły wątpliwości, czy amerykańskiemu bankowi centralnemu uda się poskromić inflację. W kwietniu stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,5% (rynek oczekiwał spadku do 3,4%), a dynamika wzrostu zatrudnienia i płac spowolniła (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Wg analityków piątkowy raport Departamentu Pracy pokazał wyzwania, przed którymi stoi Fed i inne banki centralne w walce z inflacją podbijaną ciągłymi zakłóceniami łańcucha dostaw przez chińskie korona-blokady oraz wojną w Ukrainie, wywierającą presję na światowe ceny żywności i energii. Obawy z tym związane sprawiły, że amerykańskie indeksy giełdowe Nasdaq i S&P 500 zanotowały piąty spadkowy tydzień z rzędu, a Dow Jones Industrial szósty. Dla S&P 500 to najdłuższa taka seria od połowy 2011 roku, a dla Nasdaqa od końca 2012 roku. Globalny wzrost awersji do ryzyka udzielił się złotemu (EUR/PLN max. 4,7212, USD/PLN max. 4,4951).   [ECB]    Dodatkowym obciążeniem dla naszego pieniądza stała się piątkowa opinia Francoisa Villeroy’a z ECB, wg której stopy procentowe w strefie euro mogą wzrosnąć powyżej zera w tym roku. Naturalnym wygranym tych słów stało się euro (EUR/USD max. 1,0599).   ● [RPP]   Straty PLNa zamortyzował głos prezesa NBP Adama Glapińskiego, że Rada będzie podnosić stopy procentowe, aż osiągnie pewność, że inflacja trwale się obniży.

Przed nami
     ● [Sentix]   Początek tygodnia przyniesie publikację indeksu Sentix, który odzwierciedla nastroje inwestorów w strefie euro. Wobec przedłużającej się wojny w Ukrainie i galopującej inflacji należy się liczyć z dalszym pogorszeniem klimatu inwestycyjnego w Eurolandzie, co może szkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5000). Ewentualna pozytywna niespodzianka poprawi atrakcyjność walut EU (punkt oporu EUR/USD: 1,0600; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6400, USD/PLN: 4,3500). Ich zakupy będą jednak ograniczone z powodu niepewności związanej z dzisiejszymi obchodami Dnia Zwycięstwa w Rosji.   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to już jutro poznamy niemiecki indeks ZEW, w środę arcyważne dane o amerykańskiej inflacji CPI, w czwartek cotygodniowy raport jobless claims z rynku pracy w USA, a w piątek bilans płatniczy Polski. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.