Zadowolona Komisja, zadowolony złoty

  (czwartek, 12-05, 8:50)


 Nuyts (KE) jestem zadowolona z wyników rozmów z Polską ws. KPO.
USA: w kwietniu inflacja CPI utrzymała się blisko najwyższego poziomu od 40 lat.
Premier RP zapowiedział wprowadzenie obligacji z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP.
Czechy: Ales Michla (przeciwnik podwyżek stóp) został wybrany na nowego prezesa CNB.
Kalendarz Eko: inflacja PPI w USA, amerykański raport jobless claims oraz głosowanie w Sejmie RP ws. powołania Glapińskiego na drugą kadencję prezesa NBP.


Za nami
Wczorajsza sesja walutowa rozegrała się po myśli zwolenników droższego złotego (EUR/PLN min. 4,6534, USD/PLN min. 4,4050).   ● [ChRL]   Podatny grunt pod umocnienie PLNa stworzyły informacje z Chin o spadku liczby nowych zachorowań na Covid-19 w Szanghaju oraz w Pekinie, co daje nadzieje na poluzowanie restrykcji, hamujących wzrost gospodarczy w Państwie Środka.   ● [KPO]   Dużym wsparciem dla naszej waluty stały się słowa rzeczniczki Komisji Europejskiej Veerle Nuyts, że jest zadowolona z wyników rozmów z Polską ws. Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Atrakcyjność złotego wzrosła po słowach premiera RP Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział wprowadzenie przez rząd obligacji detalicznych z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP.   ● [CNB]   Pozytywne nastoje wokół PLNa i innych walut CEE zaburzyła wyprzedaż korony czeskiej, którą wywołało powołanie Alesa Michla (zwolennika luźnej polityki pieniężnej) na nowego prezesa Narodowego Banku Czech. W swoim wystąpieniu zasugerował, że w czerwcu nastąpi prawdopodobnie ostatnia podwyżka stóp CNB w bieżącym cyklu.   ● [CPI USA]   Zyski złotego przyciął też mniejszy, niż zakładano spadek dynamiki amerykańskiej inflacji CPI w kwietniu (8,3% r/r vs prognoza 8,1%; poprzednio 8,5%), który ożywił oczekiwania na 75-punktowe podwyżki stóp Fed. Ich skutkiem był wzrost wyceny dolara (EUR/USD min. 1,0492) i spadek wyceny indeksów na Wall Street (DJIA: -1,02%, S&P 500: -1,65%, Nasdaq: -3,18%).

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś na ekonomicznej agendzie dane o inflacji PPI z USA oraz amerykański raport jobless claims.   ● [Scenariusze]   Ewentualny spadek dynamiki wzrostu cen producentów w kwietniu oraz wzrost liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu będą szkodziły dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0580), sprzyjając jego rywalom z rynków G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,4000). Przeciwny makro-splot spowoduje odwrotną reakcję rynków walutowych (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0480; punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5000).   ● [Sejm RP]   Lokalnie złoty czeka na wynik dzisiejszego głosowania w Sejmie RP ws. powołania Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.