NBP spuszcza z tonu

 (piątek, 6-05, 8:50)


 Polska: Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną NBP do najwyższego poziomu od listopada 2008.
Brytyjski funt jest najtańszy wobec dolara od czerwca 2020.
Panetta (ECB): gospodarka europejska „znajduje się w stagnacji”.
Kalendarz Eko: konferencja prezesa NBP oraz raport Departamentu Pracy USA.

Za nami
   ● [RPP]   Wczorajsza decyzja krajowej Rady Polityki Pieniężnej zaskoczyła większość analityków i ekonomistów. RPP postanowiła podnieść stopę referencyjną NBP [tylko] o 75 punktów bazowych (z 4,5 do 5,25%), podczas gdy rynek obstawiał kolejny ruch w górę o 100 pb. Takie posunięcie Rady wywołało błyskawiczną wyprzedaż złotego (EUR/PLN max. 4,6994, USD/PLN max. 4,4743).   ● [BoE]   Monetarnym przegranym był także funt. Kurs GBP/USD spadł do najniższego poziomu od czerwca 2020 roku (min. 1,2325) po tym, jak Bank Anglii w komunikacie z zakończonego wczoraj posiedzenia ostrzegł przed nadchodzącą recesją na Wyspach.   ● [ECB]   Z kolei głos Panetty z ECB twierdzący, że gospodarka europejska „znajduje się w stagnacji” uderzył w euro. Na dodatek makro-obciążeniem wspólnej waluty był największy od października spadek zamówień w przemyśle niemieckim (-4,7% m/m w III vs prognoza -0,7%).   ● [USA]   Wobec słabości walut europejskich widoczna była korekta wzrostowa dolara (EUR/USD min. 1,0492), który niemal w całości odrobił środowe straty. Jednocześnie zyski oddały amerykańskie indeksy giełdowe, które zanotowały najgorszą sesję od 2020 roku (DJIA: -3,11%, S&P 500: -3,55%, Nasdaq: -4,99%).

Przed nami
Dziś uczestnicy rynku PLN czekają na konferencję prezesa NBP, a globalni inwestorzy na publikację raportu z amerykańskiego rynku pracy.   ● [NBP]   Dla złotego ważniejsze będzie to, co powie Adam Glapiński. Jeżeli przewodniczący RPP zasygnalizuje kolejną 75-punktową podwyżkę stóp w czerwcu wówczas PLN może odrobić wczorajsze straty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6400, USD/PLN: 4,3500). Natomiast jeśli zasugeruje dalsze zmniejszenie tempa podwyżek to nasz pieniądz może się jeszcze osłabić (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,5000).   ● [Raport DP]   Dodatkowym wyzwaniem dla złotego będzie ewentualny wzrost dynamiki zatrudnienia w sektorze pozarolniczym USA w kwietniu, który mógłby podkręcić popyt na konkurencyjnego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0480) . Z kolei NFP poniżej 385 tys. spowodowałby światową podaż zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0550), co byłoby korzystne dla PLNa. Z radarów inwestycyjnych nie znikają informacje napływające z walczącej Ukrainy.  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.