Autodestrukcja inflacji wg NBP

 (czwartek, 8-12, 8:50)


 Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP bez zmian.
Prezydent Rosji: zagrożenie wojną nuklearną wzrosło.
Chiny: w listopadzie eksport i import spadły najbardziej od maja 2020.
Bank Kanady dokonał 50-punktowej podwyżki stóp.
Kalendarz Eko: wnioski o zasiłek w USA oraz konferencja prezesa NBP. 

Za nami
   ● [RPP]   Ostatnie w tym roku posiedzenie krajowej Rady Polityki Pieniężnej zakończyło się decyzją o utrzymaniu stóp procentowych NBP bez zmian (tj. na poziomie 6,75%). W komunikacie "Rada ocenia, że spodziewane osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców. Osłabienie koniunktury światowej będzie także działać w kierunku obniżania dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce (…). W takich warunkach dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP”.   ● [RUS]   Oprócz monetarnego ciosu, złoty przyjął geo-uderzenie (EUR/PLN max. 4,7117, USD/PLN max. 4,4861) jakim stały się słowa prezydenta Rosji o wzroście zagrożenia wojną nuklearną. W dodatku Władimir Putin przyznał, że osiągnięcie rezultatów na froncie ukraińskim "może być długim procesem".   ● [USA]   Na wartość PLNa oraz innych ryzykownych aktywów negatywnie oddziaływały także opinie prezesów największych amerykańskich banków inwestycyjnych (m.in. Goldman Sachs, Morgan Stanley i Bank of America), prognozujące zbliżającą się, globalną recesję gospodarczą.   ● [ChRL]   Namacalnym dowodem pogarszającej się światowej sytuacji ekonomicznej były wczorajsze dane nt. handlu zagranicznego Chin, które pokazały, że w listopadzie nastąpił największy od maja 2020, miesięczny spadek importu oraz eksportu. Mimo tego anty-rekordu na plusie zakończył wczorajszą sesję juan. Renminbi skorzystał na dalszym złagodzeniu korona-przepisów w Chinach. Rząd w Pekinie zniósł obowiązek okazywania negatywnych testów na Covid-19 dla podróżujących po kraju oraz umożliwił izolację domową dla łagodnych i bezobjawowych przypadków.   ● [EUR]   Wśród walut G10 całkiem dobrze radziło sobie euro. Zawdzięczało to ogłoszeniu wzrostowej rewizji finalnych danych nt. PKB Eurolandu w III kw. (z 2,1% r/r do 2,3%),dzięki którym kurs EUR/USD powrócił powyżej granicy 1,05 (max.  1,0550).

Przed nami
   ● [RPP cd.]   Dziś będziemy nasłuchiwać wieści z konferencji prezesa NBP, która być może ujawni plany Rady na przyszły rok. Zasygnalizowanie przez Glapińskiego zakończenia cyklu podwyżek stóp i możliwego rozpoczęcia ich obniżek przed końcem 2023 (co wycenia obecnie rynek terminowy), rozczaruje złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5000). Natomiast jeśli zostawi furtkę do wznowienia narodowych podwyżek wówczas nasza waluta może się umocnić (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,4500).   ● [USA]   Kierunek zmian na rynku bazowym EUR/USD wskaże najnowszy amerykański raport jobless claims. Oprócz liczby osób, które w poprzednim tygodniu ubiegały się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach, znajdziemy w nim informacje nt. kontynuowanych wniosków. Ich dalszy wzrost będzie negatywnie rzutował na wartość dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0550), a spadek będzie miał dla niego ożywczy wpływ (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0470).   ● [ChRL]   Na ekonomicznym horyzoncie inwestorzy wypatrują już jutrzejszych, nocnych danych o inflacji CPI i PPI w Chinach.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.