Praca w XI dolarowi popłaca

  (poniedziałek, 5-12, 8:50)


 Rynek pracy USA: w listopadzie zatrudnienie oraz płace nadspodziewanie wzrosły.
Evans (Fed): możliwe, że w grudniu Bank Rezerwy Federalnej zmniejszy tempo podwyżek stóp.
Barkin (Fed): prawdopodobnie przez dłuższy czas będzie występował niedobór pracowników w USA.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla sektora usług Eurolandu i USA, Sentix oraz sprzedaż detaliczna w strefie euro.

Za nami
Piątkowa sesja walutowa rozgrywała się wokół danych z amerykańskiego rynku pracy oraz wypowiedzi polityków Fed.   ● [Raport DP]   Listopadowy raport Departamentu Pracy USA pokazał nadspodziewanie duży wzrost zatrudnienia oraz wynagrodzeń, co zwiększyło oczekiwania rynku ws. docelowego poziomu stóp Fed w 2023 (z 4,92% do 4,96%) i spowodowało skokowe umocnienie dolara. W poprzednim miesiącu amerykańska gospodarka utworzyła 263 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (prognoza 200 tys.; poprzednio 284 tys.), a inflacja płac nieoczekiwanie wzrosła o 5,1% r/r (vs prognoza 4,6%; poprzednio 4,9%). Wg analityków piątkowe dane wskazują, że amerykański rynek pracy jest „ciasny”.   ● [Fed]   Zyski zielonej waluty (EUR/USD min. 1,0428), a przy okazji straty złotego (EUR/PLN max. 4,6916, USD/PLN max. 4,4968) zredukowały słowa prezesa oddziału Banku Rezerwy Federalnej z Chicago, Charlsa Evansa o tym, że Fed prawdopodobnie zmniejszy tempo podwyżek stóp w grudniu. Dolarowi zaszkodziła także opinia prezesa oddziału Banku z Richmond Thomasa Barkina, wg której w Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie przez dłuższy czas będzie występował niedobór pracowników, co będzie utrudniać realizację celu Fed, jakim jest przywrócenie równowagi popytu na pracę.   ● [Obligacje]   Atrakcyjność zielonej waluty zmniejszyła również korekta spadkowa rentowności amerykańskich obligacji. Po początkowym wzroście do 3,638% dochodowość dziesięciolatków spadła do 3,488% gdyż odporność amerykańskiego rynku pracy i wzrost płac zwiększyły obawy przed dalszym wzrostem inflacji za oceanem. Ostatecznie rynek walutowy zamknął się w piątek w Nowym Jorku (o g. 22:00) na poziomie EUR/USD 1,0532, EUR/PLN 4,6796, USD/PLN 4,4428.

Przed nami
   ● [Dziś]   Początek tygodnia przyniesie ogłoszenie danych ze strefy euro o nastrojach inwestorów (Sentix) i sprzedaży detalicznej w strefie euro oraz wskaźników koniunktury w sektorze usług, po obu stronach Atlantyku. Próbując określić możliwy rozwój sytuacji na rynku walutowym warto skupić się na publikacji amerykańskiego indeksu ISM. W przypadku negatywnej niespodzianki (w stylu przemysłowego wskaźnika ISM, który wskazał na pierwszy od maja 2020 regres tego sektora) należy się liczyć z deprecjacją dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0600) i aprecjacją jego rywali z G10 i rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,4000) . Jeśli jednak okaże się, że aktywność amerykańskich firm wzrosła, wówczas zielona waluta zyska na wartości m.in. wobec euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500) i złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,5000).   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli chodzi o eko-agendę na kolejne dni to już jutro poznamy bilans handlu zagranicznego USA, w środę decyzje RPP ws. stóp NBP (rynek oczekuje utrzymania statusu quo), w czwartek cotygodniową liczbę osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych, a w piątek amerykańskie dane nt. inflacji PPI oraz nastrojów konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan). Gorącymi tematami pozostają wojna Rosji z Ukrainą oraz korona-sytuacja w Chinach.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.