Cztery banki i trzy wiedźmy

 (piątek, 16-12, 8:50)


 Polska: w listopadzie inflacja CPI okazała się wyższa, niż wskazywały na to wstępne dane.
Bank Anglii oraz Europejski Bank Centralny podniosły stopy procentowe do najwyższych poziomów od 2008.
Lagarde (ECB): Bank utrzyma 50-punktowe tempo podwyżek stóp przez pewien czas.
USA: w listopadzie sprzedaż detaliczna spadła najbardziej od grudnia 2021.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu oraz USA.


Za nami
W czwartek kursy walut kręciły się wokół europejskiej polityki pieniężnej oraz nowych danych z amerykańskiej gospodarki.   ● [SNB, NB, BoE]   Zaczęło się od Narodowego Banku Szwajcarii, który chcąc przeciwdziałać „dalszemu rozprzestrzenianiu się inflacji” podniósł stopy SNB o 50 punktów bazowych, co umocniło franka (EUR/CHF min. 0,9838). Na mniejszy ruch (o 25 pb.) zdecydował się Norges Bank, który wbrew oczekiwaniom rynku nie zapowiedział zakończenia cyklu normalizacji stóp, co ucieszyło norweską koronę (EUR/NOK min. 10,3781). Z kolei funt osłabił się (GBP/USD min. 1,2156, GBP/PLN min. 5,3624) po tym, jak Bank Anglii zmniejszył tempo zacieśniania swojej polityki podnosząc oprocentowanie stóp BoE o 50 pb. (do 3,5%). W dodatku decyzja brytyjskiego MPC była niejednogłośna (dwóch członków Komitetu zagłosowało za utrzymaniem statusu quo), co zwiększyło niepewność ws. kolejnych podwyżek.   ● [ECB]   Wisienką na monetarnym torcie było 50-punktowe podniesienie stóp Europejskiego Banku Centralnego. Mimo mniejszej skali podwyżki, w porównaniu do decyzji podjętej na poprzednim posiedzeniu, euro zyskało, gdyż ECB zrewidował w górę swoje prognozy dot. inflacji oraz zapowiedział rozpoczęcie, od marca 2023, programu zacieśniania ilościowego (QT). Ponadto na konferencji prasowej prezes Lagarde powiedziała, że Bank utrzyma 50-punktowe tempo normalizacji przez pewien czas, co zwiększyło oczekiwania ws. docelowego poziomu stóp ECB (z 2,91% do 3,13%).   ● [USA]   Zwyżce kursu EUR/USD (max. 1,0736 tj. najwyżej od 9 czerwca) sprzyjała informacja o największym od grudnia 2021 spadku amerykańskiej sprzedaży detalicznej w listopadzie (-0,6% vs prognoza -0,2%; poprzednio 1,3%), która szkodziła dolarowi. Ponadto ekonomiczny zawód przyniosły zielonej walucie dane o produkcji przemysłowej w USA, które pokazały jej niespodziewany spadek w poprzednim miesiącu (-0,2% vs prognoza 0,1%; poprzednio -0,1%).   ● [PL]   Za to makro-obciążeniem dla złotego (EUR/PLN max. 4,7003, USD/PLN max. 4,4351) stała się wiadomość, że w listopadzie krajowa inflacja CPI okazała się wyższa, niż wskazywały na to wstępne dane (17,5% vs prognoza 17,4%; poprzednio 17,9%).

Przed nami

   ● [PMI]   Piątek przyniesie publikacje wstępnych wartości indeksów PMI, które pokażą nam w zarysie, jak radzą sobie gospodarki strefy euro i USA pod koniec roku. Rynek spodziewa się nieznacznej poprawy koniunktury po obu stronach Atlantyku. Rzecz jasna wyższe wskaźniki z Eurolandu pomogą walutom EU (punkt oporu EUR/USD: 1,0750; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,3500), a ze Stanów dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600; punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,4500). W międzyczasie poznamy jeszcze dane z Eurolandu nt. handlu zagranicznego w październiku oraz inflacji HICP w listopadzie (finalne).   ● [Giełdy]   Na giełdach dziś tzw. dzień trzech wiedźm. To popularna w kręgach ekonomistów nazwa trzeciego piątku każdego, trzeciego miesiąca kwartału, kiedy to na rynkach akcji notuje się zazwyczaj największą zmienność. Dodatkowo na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wygasają dziś grudniowe kontrakty terminowe na indeks WIG20, który w tym kwartale wzrósł prawie 30%.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.