Nadchodzi łagodny grudzień?

   (czwartek, 1-12, 8:50)


 Polska: w listopadzie odnotowano pierwszy od lutego br. spadek inflacji CPI.
Rzecznik rządu RP: KE zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO.
Złoty najdroższy wobec euro od połowy sierpnia br.
USA: w listopadzie wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym był najniższy od stycznia 2021.
Prezes Fed: „czas na złagodzenie tempa podwyżek stóp może nadejść już na grudniowym posiedzeniu".
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu krajów EU i USA, amerykańska inflacja PCE core oraz wystąpienia publiczne trzech polityków Fed.

Za nami
   ● [GUS]   Wczorajsze wiadomości z Polski o pierwszym od lutego br. spadku inflacji CPI w listopadzie oraz o większym, niż zakładano wzroście gospodarczym w III kwartale złagodziły nieco obawy inwestorów przed stagflacją w naszym kraju. W ubiegłym miesiącu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł do 17,4% z 17,9% w październiku, podczas gdy rynek spodziewał się, że zostanie na niezmienionym poziomie. Z kolei finalne dane nt. polskiego Produktu Krajowego Brutto za okres od lipca do września br. zostały zrewidowane w górę z 3,5% r/r do 3,6%. Co ważne szczegóły raportu nt. PKB pokazały mocne hamowanie konsumpcji, co daje nadzieje na ograniczenie tempa wzrostu cen. Pokrzepiające sygnały z polskiej gospodarki obniżyły kursy EUR/PLN i USD/PLN odpowiednio do min. 4,6594 (tj. najniżej od 15 sierpnia) i 4,4647.   ● [KPO]   Innym źródłem optymizmu złotego stały się słowa rzecznika rządu RP Piotra Muellera, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO.   ● [EUR, USD]   Naszej walucie sprzyjały również informacje o pierwszym od półtora roku spadku inflacji HICP w Eurolandzie oraz o najniższym od stycznia 2021 wzroście zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP, które zwiększyły oczekiwania na mniejsze podwyżki stóp ECB i Fed. W dodatku prezes amerykańskiego banku centralnego Jerome Powell powiedział wczoraj, że „czas na złagodzenie tempa podwyżek stóp może nadejść już na grudniowym posiedzeniu". Jego słowa obniżyły wycenę rynku dot. docelowego poziomu stóp Fed w 2023 roku z 5,05% do 4,92%, co zachęciło inwestorów do sprzedaży dolara (EUR/USD max. 1,0464) oraz zakupów akcji (DJIA: +2,18%, S&P 500: +3,09%, Nasdaq: +4,41%). Amerykański indeks Dow Jones Industrial zameldował się na najwyższym poziomie od kwietnia. Pozycji dolara broniła wzrostowa rewizja amerykańskiego PKB w III kw (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Mimo to indeks mierzący wartość zielonej waluty wobec jej sześciu największych konkurentów na świecie stopniał w listopadzie o 5,10% tj. największy miesięczny spadek od września 2010.

Przed nami
Ostatni miesiąc tego roku rozpoczyna się z wysokiego C.   ● [PMI]   Już o godzinie 9:00 poznamy listopadową wartość indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu. W związku z poprawą drożności łańcuchów dostaw w sektorze motoryzacyjnym analitycy spodziewają się jego wzrostu z 42 pkt w październiku do 44 pkt w listopadzie. Materializacja tej prognozy lub rzecz jasna wyższy wynik może ośmielić inwestorów do większych zakupów złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,4500). Jeśli jednak okaże się, że regres aktywności się pogłębia wówczas nasz pieniądz może znaleźć się w odwrocie (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,5500). Dodatkowym makro-wyzwaniem dla PLNa będzie ogłoszenie wyników analogicznych wskaźników koniunktury dla krajów strefy euro.   ● [USA]   W drugiej części dnia zainteresowanie inwestorów przeniesie się za Atlantyk, gdzie ogłoszone będą amerykańskie dane nt. planowanych zwolnień pracowników firm (raport Challengera), nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, wydatków konsumpcyjnych (inflacja PCE core) oraz aktywności w sektorze przemysłu (indeksy PMI, ISM). Ponadto po popołudniu zaplanowane są publiczne wystąpienia trzech polityków Rezerwy Federalnej: prezes oddziału Fed w Dallas Lorie Logan oraz członków zarządu Banku Michelle Bowman i Michaela Barr'a. Gorsze wyniki makro i głosy z FOMC za zmniejszeniem tempa podwyżek stóp osłabią dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0470). Natomiast odwrotny ekonomiczny splot go umocni (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0400)


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.