Mikołaj buduje, montuje i kupuje

  (czwartek, 22-12, 8:50)


 Polska: w listopadzie dynamika sprzedaży detalicznej niespodziewanie wzrosła, a w grudniu nastroje konsumentów poprawiły się.
Złoty jest najdroższy wobec euro od czerwca br., a w stosunku do funta od września. 
Rynek nieruchomości USA: w listopadzie sprzedaż domów na rynku wtórnym była najniższa od maja 2020.
Conference Board: w grudniu zaufanie amerykańskich konsumentów jest najwyższe od ośmiu miesięcy.
Kalendarz Eko: PKB USA w III kw. (finalny), amerykański raport jobless claims oraz indeks Kansas City FED dla przemysłu. 

Za nami
Wczorajsza sesja na rynku PLN przebiegła w świątecznej atmosferze.   ● [GUS]   Dobry nastrój wokół złotego zbudowały wiadomości o niespodziewanym wzroście dynamiki krajowej sprzedaży detalicznej w listopadzie oraz o poprawie nastrojów polskich konsumentów w grudniu. Dodatkowym wsparciem dla polskiego pieniądza stała się informacja o zaskakującym wzroście produkcji budowlano-montażowej w naszym kraju w poprzednim miesiącu (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). W ocenie analityków wtorkowo-środowe dane GUS wskazują, że polska gospodarka przechodzi miękkie lądowanie. Takie myślenie obniżyło kurs EUR/PLN do najniższego poziomu od 30 czerwca (min. 4,6508), a rynek GBP/PLN spadł najniżej od 26 września br. (min. 5,2980).   ● [USA]   Nasza waluta wyszła też zwycięsko ze starcia z dolarem (USD/PLN min. 4,3754), któremu zaszkodziła najniższa od maja 2020 sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA (4,09 mln w XI vs prognoza 4,2 mln; poprzednio 4,43 mln). Pozycji zielonej waluty bronił najwyższy od ośmiu miesięcy wynik amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów (Conference Board: 108,3 pkt w XII vs prognoza 101; poprzednio 101,4 pkt). Optymizm ankietowanych Amerykanów udzielił się wczoraj graczom z Wall Street (DJIA: +1,60%, S&P 500: +1,49%, Nasdaq: +1,54%).   ● [Ropa]   Na sporym plusie wczorajszą sesję zakończyły także ceny ropy, które zdrożały o prawie 3% po informacji o dużo większym, niż zakładano spadku komercyjnych zapasów tego surowca za oceanem (-5,89 mln vs prognoza -1,7 mln; poprzednio +10,23 mln). 

Przed nami
   ● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko uwagę przyciągają dane z USA dot. wzrostu gospodarczego w III kw. (finalne), nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz aktywności produkcyjnej w okręgu Fed z Kansas City. Lepsze od prognoz wyniki poprawią pozycję dolara przed Świętami (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0570), a gorszę ją osłabią (punkt oporu EUR/USD: 1,0670).   ● [PLN]   Tak czy inaczej złoty oraz pozostałe waluty rynków wschodzących znajdą się na przeciwnym biegunie wobec amerykańskiego rywala (EUR/PLN punkt wsparcia: 4,6500, punkt oporu: 4,7000; USD/PLN punkt wsparcia: 4,3500, punkt oporu: 4,4500). Analitycy przestrzegają przed charakterystycznym dla przedświątecznego okresu spadkiem płynności rynku, co może objawiać się rozszerzeniem spreadów i większą podatnością na wahania. Oznacza to, że dane odbiegające znacznie od prognoz mogą spowodować dynamiczną reakcję rynków walutowych. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.