Będzie lepiej?

 (wtorek, 6-12, 8:50)


 Chiny złagodziły w weekend wymagania dotyczące testów covidowych w dużych miastach.
Sentix: w grudniu nastroje inwestorów ze strefy euro są najlepsze od pół roku.
USA: w listopadzie indeks ISM dla sektora usług niespodziewanie wzrósł do najwyższego poziomu od grudnia 2021.
Kalendarz Eko: bilans handlu zagranicznego USA oraz II runda wyborów do Senatu USA w Georgii.


Za nami
   [ChRL]   Na rynku walutowym nowy tydzień rozpoczął się pomyślnie dla chińskiego juana. Kurs USD/CNY spadł poniżej granicy 7,00 (min. 6,9451) po tym, jak w weekend chińskie władze złagodziły wymagania dot. testów covidowych w dużych miastach (m.in. w Szanghaju i Hamgzhou). Wzrost nadziei na szybsze otwarcie drugiej największej gospodarki świata wywindował główny indeks giełdy w Hongkongu o 4,5%.   ● [Sentix]   Wczorajszą sesję udanie zaczęło także euro. W grudniu indeks Sentix odbił z -30,9 pkt do -21 pkt; podczas gdy analitycy spodziewali się jego wzrostu do -27,5 pkt. Dzięki informacji o najlepszych od pół roku nastrojach inwestorów w strefie euro, kurs EUR/USD zbliżył się do bariery 1,06 (max. 1,0595).   ● [ISM]   Osłabionemu dolarowi w sukurs (EUR/USD min. 1,0475) przyszła wiadomość o niespodziewanym wzroście indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usług, który w listopadzie osiągnął najwyższy poziom od grudnia 2021 roku (56,5 pkt vs prognoza 53,1 pkt; poprzednio 54,4 pkt). Taki optymistyczny obraz koniunktury może stać się ważkim argumentem dla polityków Fed, za utrzymaniem agresywnego tempa zacieśniania polityki pieniężnej w grudniu, co zmartwiło inwestorów z Wall Street (DJIA: -1,40%, S&P 500: -1,79%, Nasdaq: -1,93%) oraz obniżyło ceny obligacji skarbowych USA i ropy (Brent: -3,38%).   ● [PLN]   Przegranym tej sytuacji był również złoty (EUR/PLN max. 4,7220, USD/PLN max. 4,5053), gdyż część graczy z rynku PLN wykorzystała ją do realizacji zysków przed jutrzejszą decyzją krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego (najbardziej prawdopodobne scenariusze opiszemy w środowym Alercie FX24).

Przed nami
   ● [HZ USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko, jedyna warta odnotowania publikacja to bilans handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych. Prognozowane pogłębienie amerykańskiego deficytu handlowego może zaszkodzić odbiciu dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0600) i sprzyjać jego rywalom z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,4000). W przypadku pozytywnej makro-niespodzianki z USA zielona waluta może znów dostać wiatru w żagle (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0470), wyprzedzając swoich wschodzących konkurentów (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5200).   ● [Wybory USA]   Warto także nastawić radary na wydarzenia w amerykańskim stanie Georgia, gdzie odbędzie się druga runda wyborów do Senatu, po tym jak w pierwszej turze żaden z kandydatów nie przekroczył 50-procentowego progu poparcia. Ewentualna wygrana Demokraty Raphaela Wanocka nad Republikaninem Herschelem Walkerem, dałaby „Niebieskim“ 51-szy mandat w 100-osobowym Senacie. Obecnie obie partie mają po 50 przedstawicieli w izbie, a o przewadze Demokratów, w przypadku remisowego głosowania, rozstrzyga głos wiceprezydent USA Kamali Harris.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.