Stąd do pewności Fed

 (czwartek, 15-12, 8:50)


 Bank Rezerwy Federalnej podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od grudnia 2007.
Powell (Fed): Bank nie obniży stóp dopóki nie będzie pewien, że inflacja spadnie do 2-procentowego celu.
 Polska: w październiku deficyt na rachunku bieżącym zmniejszył się nadspodziewanie.
EIA: w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły najbardziej od marca 2021.
Chiny: w listopadzie odnotowano największy od pół roku, spadek sprzedaży detalicznej.
 Kalendarz Eko: decyzje monetarne Banku Anglii i ECB, inflacja CPI w Polsce (finalna), sprzedaż detaliczna w USA oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami
   ● [Fed, USD]   W środę amerykański bank centralny odsłonił karty swojej aktualnej polityki pieniężnej. Komitet Operacji Otwartego Rynku postanowił zmniejszyć tempo podwyżek stóp, podnosząc oprocentowanie funduszy federalnych Fed o 50 pb. (do przedziału 4,25% - 4,5%). Mimo tej decyzji, w pierwszej chwili dolar zyskał (EUR/USD min. 1,0621), gdyż była już ona zdyskontowana, a najnowsze projekcje stóp pokazały, że członkowie FOMC spodziewają się ich docelowej wartości w przyszłym roku średnio na poziomie 5,1%. Jest to o 50 pb. więcej niż oczekiwali we wrześniu i 25 pb. więcej niż wskazywały kontrakty terminowe jeszcze we wtorek. W efekcie rynek swapów zaczął wyceniać, z ponad 50-procentowym prawdopodobieństwem, 50-punktowe podwyżki stóp w lutym i w marcu przyszłego roku. Taka perspektywa obniżyła ceny akcji na Wall Street (DJIA: -0,42%. S&P 500: -0,61%, NASDAQ: -0,76%). W dodatku na konferencji prasowej prezes Powell zadeklarował, że Bank nie obniży stóp dopóki nie będzie pewny, że inflacja spadnie do 2-procentowego celu. Zyski zielonej waluty zatamowała spadkowa rewizja prognoz Fed dot. amerykańskiego PKB w latach 2023-2024 oraz opinia Powella, wg której „zbliżamy się do poziomu [stóp], który naszym zdaniem jest wystarczająco restrykcyjny”.    ● [NBP]   Pocieszeniem dla złotego (EUR/PLN min. 4,6762, USD/PLN min. 4,3793) stała się wiadomość o nadspodziewanym spadku deficytu na rachunku bieżącym Polski w październiku (-549 mln EUR vs prognoza -950 mln EUR; poprzednio -1561 mln EUR).   ● [Ropa]   Na plusie wczorajszą sesje zakończyły także ceny ropy, które zdrożały o prawie 3% po informacji o największym od marca 2021, wzroście zapasów tego surowca w USA (+10,231 mln vs prognoza -3,5 mln; poprzednio -5,187 mln).[ChRL] Trudny poranek ma za sobą juan, który traci po ogłoszeniu przez chiński urząd statystyczny, największego od pół roku spadku sprzedaży detalicznej w listopadzie (-5,9% vs prognoza -3,6%; poprzednio -0,5%).

Przed nami
Mimo, że nie opadły jeszcze emocje po wczorajszym posiedzeniu Fed, dziś czeka inwestorów kolejny zastrzyk monetarnej adrenaliny zaaplikowany przez SNB, BoE i ECB.   ● [SNB]   Jako pierwszy swoją decyzję ogłosi Narodowy Bank Szwajcarii (o g. 9:30). Rynek oczekuje podniesienia oprocentowania franka o 50 pb. (z 0,50% do 1,00%).   ● [BoE]   Popołudniu ( tj. o g. 13:00) dowiemy się o ile wzrosły stopy procentowe Banku Anglii. Mimo pogarszającej się sytuacji ekonomicznej na Wyspach analitycy spodziewają się także 50-punktowej podwyżki (z 3 do 3,50%).   ● [ECB]   Następnie zainteresowanie inwestorów przeniesie się do Frankfurtu, gdzie o godzinie 14:15 swoje spotkanie zakończy Europejski Bank Centralny. Wobec pierwszego od półtora roku spadku inflacji w strefie euro w listopadzie ekonomiści oczekują, że dziś ECB zmniejszy tempo normalizacji stóp do 50 pb., co może negatywnie rzutować na wartość euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600). Nadzieją dla wspólnej waluty jest ewentualna zapowiedź kolejnych, znaczących podwyżek Banku przez prezes Lagarde (punkt oporu EUR/USD: 1,0700).   ● [PLN]   Z punktu widzenia złotego, to wziąwszy pod uwagę topniejące szanse na kolejne podwyżki stóp NBP, jastrzębie niespodzianki ze strony SNB, BoE i ECB będą mu szkodzić (punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,4500), natomiast gołębie decyzje mogą mu sprzyjać (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,3500).   ● [PL, USA]   Spośród ważnych wydarzeń makroekonomicznych na dziś zaplanowano jeszcze ogłoszenie bardzo ważnych danych o inflacji CPI w Polsce (finalnych), a także o amerykańskiej sprzedaży detalicznej i liczbie kontynuowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.