Cykl, nie-cykl

  (piątek, 9-12, 8:50)


 Prezes NBP: cykl podwyżek stóp procentowych nie jest zakończony, a zawieszony.
Hongkong: władze rozważają zniesienie nakazu noszenia maseczek ochronnych na zewnątrz.
Węgry: w listopadzie inflacja CPI wzrosła bardziej od prognoz.
Rynek Pracy USA: w poprzednim tygodniu liczba kontynuowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najwyższa od lutego br.
Kalendarz Eko: inflacja PPI w USA oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan. 

Za nami
Mimo środowej decyzji RPP o utrzymaniu stóp NBP bez zmian, czwartkowa sesja walutowa upłynęła pod znakiem aprecjacji złotego (EUR/PLN min. 4,6781, USD/PLN min. 4,4201).   ● [HK]   Podatny grunt pod umocnienie PLNa stworzył news o rozważaniu przez władze Hongkongu zniesienia nakazu noszenia maseczek ochronnych na zewnątrz oraz złagodzenia wymagań dot. testów covidowych dla przyjezdnych. Ponadto tamtejsza służba zdrowia poinformowała wczoraj o skróceniu okresu korona-izolacji z 7 do 5 dni.   ● [HUF]   Nasz pieniądz skorzystał także na przepływie kapitału w Regionie CEE, w związku z niedawną deklaracją MNB o zakończeniu cyklu podwyżek stóp i wczorajszym ogłoszeniem wyższej inflacji CPI na Węgrzech, która zmniejszyła realne oprocentowanie forinta.   ● [RPP]   Przewagę złotego nad południowym bratankiem zwiększyły słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego o tym, że cykl podwyżek stóp w Polsce nie jest zakończony, a zawieszony. Ponadto przewodniczący RPP wykazał powściągliwość w ocenie przyszłorocznych obniżek stóp, które wycenia rynek terminowy.   ● [USD]   PLNowi sprzyjał też spadek notowań konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,0589). Zielonej walucie zaszkodziła wiadomość o najwyższej od lutego br. liczbie kontynuowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (1,671 mln vs prognoza 1,618 mln; poprzednio 1,608 mln). 

Przed nami

   ● [PPI]   Dziś na uwagę zasługuje publikacja amerykańskiej inflacji cen producentów, która może okazać się cenną wskazówką przed wtorkowym ogłoszeniem danych nt. inflacji cen konsumentów. Prognozowany spadek wskaźnika PPI zwiększyłby oczekiwania na niższy CPI, który mógłby przesądzić o zmniejszeniu tempa podwyżek stóp Fed na środowym posiedzeniu FOMC, co byłoby szkodliwe dla atrakcyjności dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0600) oraz korzystne dla jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,4000).   ● [UM]   Dodatkowym wyzwaniem dla zielonej waluty będzie ogłoszenie raportu Uniwersytetu Michigan zawierającego m.in. informacje nt. oczekiwań inflacyjnych wśród amerykańskich konsumentów. Ich ewentualny wzrost mógłby zwiększyć rynkową wycenę docelowego poziomu stóp Fed, co z kolei poprawiłoby perspektywy dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0530) i tym samym negatywnie wpłynęło na wartość złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5000).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.