Nowe otwarcie w Chinach?

 (środa, 30-11, 8:50)


 Chiny zapowiedziały przyspieszenie tempa korona-szczepień wśród seniorów.
Hiszpania: w listopadzie inflacja spadła czwarty miesiąc z rzędu.
Niemcy: w Nadrenii Północnej-Westfalii ceny konsumpcyjne spadły najbardziej od listopada 2020.
USA: w listopadzie zaufanie konsumentów jest najniższe od czterech miesięcy.
Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI) i w Eurolandzie (HICP), amerykańskie raporty ADP i JOLTS oraz wystąpienie publiczne prezesa Fed.

Za nami
Wtorek przyniósł poprawę nastrojów inwestycyjnych na świecie.   ● [ChRL]   Inwestorzy z optymizmem przyjęli wiadomości z Chin o zmniejszeniu demonstracji anty-covidowych oraz o przyspieszeniu tempa korona-szczepień wśród seniorów. Wzrost nadziei na szybsze otwarcie drugiej gospodarki świata podbił ceny akcji (HSI: +5,24%, WIG20: +0,43%) oraz ropy (Brent: +0,43%, Crude: +1,24%). Zyskiwał także juan (USD/CNH min. 7,1358) oraz jego przyjaciele z rynków wschodzących, w tym złoty (EUR/PLN min. 4,6699, USD/PLN min. 4,4962).   ● [ES, DE]   Odbicie cen aktywów o podwyższonym ryzyku wspierały informacje o nadspodziewanym spadku inflacji w Hiszpanii oraz w Niemczech w listopadzie (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Za Odrą szczególnie zaskoczyły dane regionalne z Nadrenii Północnej-Westfalii (najbardziej zaludnionego kraju związkowego), gdzie ceny konsumpcyjne w ujęciu miesięcznym spadły najbardziej od listopada 2020 (-0,8% m/m). Dezinflacyjne sygnały z pierwszej i czwartej gospodarki strefy euro zmniejszyły oczekiwania ws. skali podwyżek stóp ECB, co uderzyło w euro.   ● [USA]   Spadek kursu EUR/USD (min. 1,0319) limitował jednak najniższy od lipca br. wynik amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów w listopadzie (Conference Board: 100,2 pkt vs prognoza 100 pkt; poprzednio 102,5 pkt). Pod wpływem tej publikacji indeksy giełdowe na Wall Street powędrowały „na południe” (S&P 500: -0,16%, Nasdaq: -0,59%).

Przed nami
Listopad zakończy się na rynkach finansowych mocnym akcentem.   ● [PL]   O godzinie 10:00 GUS ogłosi wstępną wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w tym miesiącu. Dalszy wzrost inflacji może zwiększyć nacisk na RPP, aby wznowiła cykl podwyżek stóp w grudniu, co byłoby z korzyścią dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,4500). Z kolei spadek indeksu CPI mógłby być argumentem dla Rady za utrzymaniem monetarnego statusu quo, a dla inwestorów za sprzedażą PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,5500).   ● [EZ]   Godzinę później (tj. o g. 11:00) poznamy dane o inflacji HICP dla całej strefy euro. Oczekiwany spadek dynamiki wzrostu cen może przekonać polityków ECB do zmniejszenia tempa podwyżek stóp w strefie euro, co byłoby szkodliwe dla wspólnej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0300).   ● [USA]   W drugiej części dnia będziemy się emocjonować ogłoszeniem amerykańskich raportów ADP i JOLTS, a także pierwszym od listopadowego posiedzenia FOMC wystąpieniem publicznym prezesa Fed. Gorsze dane z rynku pracy i gołębi przekaz Powella osłabią dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0400). Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto mieć jeszcze na uwadze publikacje finalnych danych nt. PKB Polski w III kw., zrewidowanego wyniku PKB USA w III kw., amerykańskiego indeksu Chicago PMI oraz Beżowej Księgi Fed. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.