Zielone światło z EU

 (środa, 14-12, 8:50)


 USA: w listopadzie inflacja CPI osiągnęła najniższy poziom od grudnia 2021.
GPW: indeks WIG20 po raz pierwszy od 9 czerwca znalazł się powyżej granicy 1800 pkt.
Niemcy: w grudniu nastroje inwestorów są najlepsze od lutego br.
TVN24: grupa unijnych komisarzy opowiedziała się pozytywnie nt. przedstawionego przez polski rząd planu zmian w sądownictwie.
Kalendarz Eko: bilans płatniczy Polski oraz decyzja FOMC ws. stóp procentowych Fed.

Za nami
   ● [CPI USA]   Wczorajsza wiadomość o najniższej od prawie roku inflacji CPI w USA (7,1% r/r w XI vs prognoza 7,3%; poprzednio 7,7%), obniżyła oczekiwania rynku dot. docelowego poziomu stóp Fed (do 4,88% w maju 2023). Po jej ogłoszeniu inwestorzy zaczęli obstawiać, że po tym, jak amerykański bank centralny podniesie dziś stopy procentowe o 50 pb., na kolejnym posiedzeniu (w lutym 2023) zmniejszy jeszcze tempo podwyżek do 25 pb. Taka perspektywa obniżyła rentowność 10-letnich obligacji USA poniżej granicy 3,5% (min. 3,434%) oraz podbiła notowania indeksów giełdowych po obu stronach Atlantyku. W efekcie amerykański indeks S&P 500 osiągnął najwyższy poziom od dwóch miesięcy, a nasz WIG20 po raz pierwszy od 9 czerwca br. zameldował się powyżej 1800 pkt. Naturalną reakcją rynku walutowego na przewidywania niższych stóp za oceanem, było błyskawiczne osłabienie dolara (indeks DXY najniżej od 5,5 miesięcy), na czym skorzystali jego konkurenci z G10 i EM.   ● [ZEW]   Atrakcyjność euro (EUR/USD max. 1,0674) oraz walut z Regionu CEE (EUR/PLN min. 4,6839, USD/PLN min. 4,3936) zwiększyła informacja o najlepszych od lutego br. (bądź jak komentują niektórzy analitycy o najmniej pesymistycznych od lutego br.) nastojach ekonomicznych w Niemczech. W grudniu indeks instytutu ZEW odbił z -36,7 pkt do -23,3 pkt (wobec oczekiwanych -26 pkt), co wskazuje na spadek obaw związanych z przyszłością największej, europejskiej gospodarki, inflacją i kryzysem energetycznym.   ● [KPO]   Dodatkowym źródłem optymizmu złotego był news TVN24, że grupa unijnych komisarzy, która odpowiada za negocjacje z Polską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, opowiedziała się pozytywnie w sprawie przedstawionego przez polski rząd planu zmian w sądownictwie. 

Przed nami
   ● [Fed]   Dziś otrzymamy wreszcie odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące amerykańskiej polityki pieniężnej. Inwestorzy są przekonani, że Fed zmniejszy tempo normalizacji stóp i dokona 50-punktowej podwyżki, ale zastanawiają się jaki będzie ich poziom docelowy oraz kiedy będą pierwsze obniżki. Zakładając brak niespodzianki w pierwszej kwestii, to zasygnalizowanie w publikowanych po spotkaniu projekcjach FOMC szczytowego pułapu stóp poniżej 5% oraz możliwych cięć, jeszcze w przyszłym roku będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0700) oraz sprzyjać jego rywalom z rynków G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,3500). Jeśli jednak Fed zaskoczy rynek 75-punktową podwyżką lub wykresy dot-plot pokażą wyższe stopy po 2023 roku, wówczas zielona waluta zyska (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600), a złoty & co. stracą (punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,4500).   ● [NBP]   O pozycji wyjściowej naszego pieniądza przed ogłoszeniem decyzji Rezerwy Federalnej zdecydują popołudniowe dane Narodowego Banku Polskiego nt. bilansu płatniczego w październiku. Analitycy spodziewają się zmniejszenia deficytu na rachunku bieżącym Polski z -1561 mln EUR do -950 mln EUR.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.