Wątpliwe nadzwyczajne okoliczności

  (środa, 21-12, 8:50)


 Rynek długu Japonii: rentowność dziesięcioletnich obligacji zanotowała największy dzienny wzrost od prawie 20 lat.
Polska: w listopadzie produkcja przemysłowa i płace okazały się wyższe od prognoz, a inflacja PPI nadspodziewanie spadła.
Masłowska (RPP): obniżka stóp NBP w 2023 r. wymagałyby nadzwyczajnych okoliczności makroekonomicznych.
USA: w listopadzie wydano najmniej pozwoleń na budowy domów od czerwca 2020.
Kalendarz Eko: dane z Polski o sprzedaży detalicznej, produkcji budowlano-montażowej i o nastrojach konsumentów oraz z USA o sprzedaży domów na rynku wtórnym i zaufaniu konsumentów.

 

Za nami
   ● [BoJ]   Wczorajsza sesja na rynkach finansowych przebiegała w nerwowej atmosferze z powodu zaskakującej decyzji Banku Japonii o rozszerzeniu kontroli nad japońską krzywą dochodowości. BoJ niespodziewanie podwyższył górną granicę przedziału wahań 10-letnich obligacji skarbowych z 0,25% do 0,5%. Pod wpływem tej jastrzębiej niespodzianki inwestorzy zaczęli obstawiać, że do końca drugiego kwartału przyszłego roku stopy procentowe w Kraju Kwitnącej Wiśni opuszczą ujemne terytorium. Taka percepcja podbiła rentowność japońskich dziesięciolatków aż o 17 pb. (największy dzienny wzrost od prawie 20 lat) oraz obniżyła kurs USD/JPY do najniższego poziomu od pół roku (min. 130,57).   ● [USA]   Jednocześnie obciążeniem dla dolara (EUR/USD max. 1,0659) stała się wiadomość o najniższej od czerwca 2020, liczbie wydanych pozwoleń na budowy domów w USA (1427 tys. w XI vs prognoza 1400 tys.; poprzednio 1434 tys.). Mimo zawirowań na rynkach globalnych i spadku wyceny wielu ryzykownych aktywów (DAX: -0,43%, ropa Brent: min. 78,28 USD/brk), złoty zakończył wczorajszą sesję na plusie (EUR/PLN min. 4,6701, USD/PLN min. 4,3862).   ● [GUS]   Wsparciem dla naszego pieniądza stały się wyższe od oczekiwań wyniki krajowej produkcji przemysłowej (4,6% r/r vs prognoza 2,2%; poprzednio 6,8%) oraz przeciętnych wynagrodzeń w listopadzie (13,9% r/r vs prognoza 13,3%, poprzednio 13%). Negatywnie oddziaływała na niego wiadomość o nadspodziewanym spadku inflacji PPI (20,8% r/r vs prognoza 21%; poprzednio 23,1%).   ● [RPP]   Za to pomogła mu opinia Gabrieli Masłowskiej z RPP, wg której obniżka stóp NBP w 2023 wymagałaby nadzwyczajnych okoliczności makroekonomicznych, zwłaszcza bardzo silnego spadku inflacji CPI.

Przed nami
Pod względem zestawu publikowanych danych dzisiejsza sesja przypomina wczorajszą.   ● [PL]   O godzinie 10:00 poznamy kolejne ważne informacje z polskiej gospodarki. Tym razem GUS poda listopadowe wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej oraz grudniowe wartości wskaźników nastrojów konsumentów BWUK i WWUK. Lepsze dane zwiększą nadzieję na łagodne spowolnienie polskiej gospodarki, co byłoby pozytywne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,3500) i na odwrót (punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,4500).   ● [USA]   Po południu napłyną następne wiadomości z amerykańskiego rynku nieruchomości. Punktualnie o godzinie 16:00 zobaczymy jak w listopadzie kształtowała się sprzedaż domów na rynku wtórnym. W tym samym czasie ogłoszony zostanie grudniowy wynik indeksu zaufania konsumentów w USA. I tu lepsze dane zagrają na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0570), a gorsze przeciwko niemu (punkt oporu EUR/USD: 1,0670). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.