Stopy Fed wyżej i na dłużej?

 (poniedziałek, 19-12, 8:50)


 USA: w grudniu liczba nowych zamówień w biznesie spadła do najniższego poziomu od ponad 2,5 roku.
Williams (Fed): docelowo Bank może podnieść stopy do wyższego poziomu, niż wskazują ostatnie projekcje.
Daly (Fed): amerykański bank centralny może utrzymać stopy w piku do 2024.
Rehn (ECB): Bank prawdopodobnie utrzyma 50-punktowe tempo podwyżek stóp w strefie euro, w lutym i marcu 2023.
Kalendarz Eko: indeksy nastrojów biznesowych w Niemczech (IFO) oraz na rynku nieruchomości w USA (NAHB). 

Za nami
Piątkowe publikacje indeksów PMI dla USA oraz jastrzębie wypowiedzi polityków Fed zwiększyły obawy przed recesją.   ● [PMI]   W grudniu aktywność biznesowa w amerykańskich sektorach przemysłu i usług zanotowała dalszy regres, a liczba nowych zamówień spadła do najniższego poziomu od ponad 2,5 roku.   ● [Fed]   Tymczasem prezes oddziału Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, John Williams uważa, że docelowo Bank może podnieść stopy do wyższego poziomu, niż wskazują na to ostatnie projekcje FOMC (tj. > 5,1%). Z kolei prezes oddziału w San Francisco Mary Daly przyznała, że Bank może utrzymać stopy w piku do 2024.   ● [USD]   W tej sytuacji podwójny zysk zanotował amerykański dolar (EUR/USD min. 1,0583), który korzystał zarówno na statusie bezpiecznej waluty, jak i na rosnących oczekiwaniach wyższych stóp Fed przez dłuższy czas.   ● [Ropa, giełdy]   Globalny wzrost awersji do ryzyka wywołał wyprzedaż na rynkach paliw (Brent: -2,67%, Crude: -2,39%) oraz na giełdach (DJIA: -0,85%, WIG20: -0,87%). Globalny indeks akcji MSCI stopniał w piątek o 1,1%, osiągając najniższy poziom od miesiąca. Nawet pomimo wyższych od prognoz indeksów PMI dla strefy euro (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko), paneuropejski wskaźnik akcji STOXX 600 spadł o 1,2%, notując najgorszy tydzień od września br. ● [ECB] Podaż akcji na europejskich parkietach zwiększyły słowa Olli’ego Rehn’a z ECB, że prawdopodobnie Bank utrzyma 50-punktowe tempo podwyżek stóp w strefie euro w lutym i marcu przyszłego roku. Pod wpływem tej wypowiedzi rynek terminowy zwiększył wycenę docelowego poziomu stóp Europejskiego Banku Centralnego (do 3,35% we wrześniu 2023).   ● [PLN]   Perspektywa wyższych stóp ECB i Fed oraz rosnące ryzyko recesji położyły się cieniem na notowaniach złotego (EUR/PLN max. 4,6986, USD/PLN max. 4,4341). Lokalnym źródłem niepokoju naszego pieniądza stała się wiadomość o nadspodziewanym wzroście krajowej inflacji bazowej z wyłączeniem cen żywności i energii w listopadzie (11,4% r/r vs prognoza 11,3%; poprzednio 11,0%).

Przed nami
   ● [DE]   Świąteczny tydzień rozpocznie się od publikacji indeksu IFO, który obrazuje nastroje biznesowe w Niemczech. W przypadku poprawy, w stylu ubiegłotygodniowych wskaźników ZEW (max. od lutego) i przemysłowego PMI (max. od sierpnia), waluty EU mogą zyskać na atrakcyjności (punkt oporu EUR/USD: 1,0670; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,3500). Natomiast w razie negatywnej niespodzianki ich walor spadnie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0570; punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,4500).   ● [USA]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto także śledzić ogłoszenie amerykańskiego indeksu nastojów na rynku nieruchomości – NAHB, który równo od roku znajduje się w trendzie spadkowym. Przedłużenie tej czarnej serii może zaszkodzić dolarowi.   ● [Eko-tydzień]   Dla odmiany kolejne dni przyniosą wiele publikacji dotyczących polskiej gospodarki, które pomogą nam określić aktualną sytuację ekonomiczną nad Wisłą. Już jutro poznamy dane nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej i przeciętnych wynagrodzeń, a w środę sprzedaży detalicznej, zaufania konsumentów oraz produkcji budowlano-montażowej. Gracze globalni czekają na piątkowe ogłoszenie amerykańskiego wskaźnika PCE core w listopadzie, który jest preferowanym przez Fed wskaźnikiem pokazującym zmiany cen konsumpcyjnych. Inwestorzy pozostają wciąż wyczuleni na nowe informacje nt. wojny w Ukrainie, sytuacji epidemiologicznej w Chinach oraz polskiego KPO.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.