III zasada dynamiki złotego

  (piątek, 2-12, 8:50)


 Polska: indeks PMI dla przemysłu osiągnął w listopadzie najwyższy wynik od pięciu miesięcy.
Rynek długu: rentowność 10-letnich polskich obligacji osiągnęła najniższy poziom od września br.
Kurs EUR/USD osiągnął najwyższą wartość od pięciu miesięcy.
USA: w listopadzie aktywność w przemyśle spadła po raz pierwszy od maja 2020 (wg ISM).
Kalendarz Eko: inflacja PPI w Eurolandzie, amerykański raport Departamentu Pracy oraz wystąpienia publiczne polityków ECB i Fed.

Za nami
   ● [PMI]   Po udanym listopadzie, początek grudnia przyniósł korektę spadkową złotego (EUR/PLN max. 4,7098, USD/PLN max. 4,5154). Impulsem do niej stał się słodko-gorzki wynik indeksu PMI dla polskiego przemysłu (42 pkt vs prognoza 42,9 pkt; poprzednio 43,4 pkt). Mimo, że w listopadzie wskaźnik osiągnął najwyższą wartość od pięciu miesięcy to według autorów badania krajowy sektor wytwórczy był wciąż pogrążony w głębokim kryzysie. Niepewność gospodarcza, wojna w Ukrainie i wysoka inflacja osłabiają popyt, sprzedaż i produkcję - napisał w komentarzu do danych, ekonomista S&P Global Market Paul Smith. Nasza waluta straciła także na spadku oczekiwań inwestorów ws. kolejnych podwyżek stóp NBP, po środowej wiadomości o obniżeniu się inflacji CPI w listopadzie. W wyniku tego rentowność 10-letnich polskich obligacji znalazła się wczoraj na najniższym poziomie od 23 września br. (min. 6,353%). PLNowi oraz innych walutom EU szkodziły również gorsze od prognoz dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech (naszego największego partnera handlowego) oraz niższe od oczekiwań wyniki wskaźników koniunktury dla krajów strefy euro (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [USA]   Straty walut europejskich zredukował spadek amerykańskiego wskaźnika cen wydatków konsumpcyjnych (PCE) w październiku (z 6,3% do 6%), który zwiększył szanse na mniejsze podwyżki stóp Fed i osłabił dolara. Pod wpływem tej publikacji kurs EUR/USD zameldował się powyżej granicy 1,05 (max. 1,0543 tj. najwyżej od 28 czerwca). Dodatkowym marko-obciążeniem dla zielonej waluty (USD/PLN min. 4,4447) stał się, pierwszy od maja 2020, regres sekatora przemysłu USA wg ISM (49 pkt w XI vs prognoza 49,8 pkt; poprzednio 50,2 pkt). Niższe wyniki z największej gospodarki świata podkopały rentowność 10-letnich obligacji USA do najniższego poziomu od 22 września (min. 3,512%).

Przed nami

   ● [Raport DP]   Zwieńczeniem tego emocjonującego tygodnia będzie publikacja listopadowego raportu Departamentu Pracy USA. Jak zwykle największe zainteresowanie budzi informacja nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Rynek spodziewa się, że w poprzednim miesiącu amerykańska gospodarka utworzyła najmniej nowych miejsc pracy w tym roku (200 tys.). Taki stan rzeczy będzie mógł przekonać niezdecydowanych polityków FOMC do zmniejszenia tempa normalizacji stóp Fed w grudniu, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0550), a jednocześnie pozytywne dla jego rywali z G10 i rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,4000). Natomiast wysoki NFP mógłby zachęcić tych członków Komitetu do utrzymania 75-punktowego tempa podwyżek, a inwestorów do odbudowy długich pozycji w zielonej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0470), kosztem m.in. złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,5500).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Oprócz payrollsów, z amerykańskiego raportu Departamentu Pracy jeszcze dziś dowiemy się o wynikach stopy bezrobocia oraz płacy godzinowej. Poza tym w dzisiejszym Kalendarzu Eko zaplanowano ogłoszenie danych o inflacji PPI w strefie euro oraz wystąpienia publiczne polityków ECB (Luisa de Guindosa i Joachima Nagela) i Fed (Charlesa Evansa).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.