Ustalenia operacyjne ze św. Mikołajem

 (wtorek, 13-12, 8:50)


 Chiny: rząd wstrzymał działania ogólnokrajowej aplikacji śledzącej.
Minister funduszy i polityki regionalnej RP: KE podpisała tzw. ustalenia operacyjne dotyczące polskiego KPO.
Microsoft kupił udziały w londyńskiej giełdzie.
Kalendarz Eko: indeks ZEW z Niemiec oraz inflacja CPI z USA.


Za nami
   ● [USA]   Ze względu na dzisiejsze dane o inflacji CPI w USA oraz rozpoczęcie dwudniowego posiedzenia FOMC i niepewność ws. ścieżki podwyżek stóp Fed, zmienność na rynkach walutowych spadła. Przez asekuracyjne podejście inwestorów do dolara, kurs EUR/USD dryfował w górę (EUR/USD max. 1,0580).   ● [ChRL]   Z kolei do zakupów złotego (EUR/PLN max. 4,6999, USD/PLN max. 4,4641) oraz innych walut rynków wchodzących zniechęcał wzrost dynamiki nowych korona-zachorowań w Chinach. Mimowolną ofiarą wirusa stał się juan. Pocieszeniem dla renminbi stało się ogłoszenie przez chińskie władze wstrzymania działania ogólnokrajowej aplikacji śledzącej, która była wymagana od podróżnych i przy wejściu do niektórych miejsc publicznych.   ● [KPO]   Z kolei wsparciem dla naszej waluty była informacja o tym, że Komisja Europejska podpisała tzw. ustalenia operacyjne dotyczące polskiego Krajowego Planu Odbudowy, co otworzyło Warszawie formalną możliwość, aby złożyć wniosek o płatność do KE.   ● [Giełdy]   Nadzieje na wypłatę unijnych funduszy wywindowały notowania indeksu WIG20 o 1,46%. Zaś na globalnych rynkach akcji głośnym echem odbił się news, że Microsoft kupił udziały w londyńskiej giełdzie. Technologiczny gigant ogłosił strategiczne partnerstwo z London Stock Exchange w zakresie analizy danych i rozwiązań chmurowych.

Przed nami
   ● [CPI USA]   Dziś inwestorzy z całego świata czekają na publikację arcyważnych danych o amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych (o g. 14:30). CPI wyższy od prognoz (jak PPI w piątek) może zachęcić inwestorów do wznowienia gry na 75-punkową podwyżkę stóp Fed w grudniu (obecnie 23% szans wg narzędzia FedWatch). Byłoby to wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500) i solą w oku walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,5000) Natomiast niższy wynik mógłby utwierdzić uczestników rynków finansowych w przekonaniu, że jutro Fed zmniejszy tempo podwyżek stóp do 50 pb. (obecnie 77% szans), co byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0600) i pozytywne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,4000).   ● [ZEW]   Dodatkowym wyzwaniem dla EURo oraz PLNa będzie ogłoszenie wyniku niemieckiego indeksu Instytutu Zew (o g. 11:00), który zobrazuje aktualne nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych, w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Rynek oczekuje jego wzrostu z -36,7 pkt w listopadzie do -26 pkt w grudniu. Materializacja tej prognozy mogłaby poprawić pozycję wyjściową walut EU przed ogłoszeniem CPI USA.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.