Ciężka praca monetarna przez dłuższy czas

 (wtorek, 28-11, 8:50)


 Wnorowski (RPP): jeśli tempo dezinflacji będzie takie jak w projekcji NBP, to przestrzeni do obniżek stóp procentowych nie będzie "przez dłuższy czas”.
Bailey (Bank Anglii): obniżki stóp BoE są mało prawdopodobne w „przewidywalnej przyszłości”.
USA: w październiku sprzedaż nowych domów w USA nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od lutego br.
Chiny: w poprzednim miesiącu tempo wzrostu zysków spółek przemysłowych spadło.
Kalendarz Eko: indeks zaufania amerykańskich konsumentów - Conference Board oraz wystąpienia publiczne czterech polityków Fed.


Za nami
   ● [RPP]   W poniedziałek na rynku walutowym utrzymywały się pro-złotówkowe nastroje (EUR/PLN min. 4,3433, USD/PLN min. 3,9636). Popyt na polską walutę podtrzymał Henryk Wnorowski z RPP, który zasugerował, że jeśli tempo dezinflacji będzie takie jak w projekcji NBP, to przestrzeni do obniżek stóp procentowych nie będzie "przez dłuższy czas".   ● [BoE]   Na Starym Kontynencie, oprócz PLNa dobrze radził sobie funt. Kurs GBP/USD wzrósł do najwyższego poziomu od początku września br. (max. 1,2644) po tym, jak prezes Banku Anglii Andrew Bailey dał do zrozumienia, że obniżki stóp BoE są mało prawdopodobne w „przewidywalnej przyszłości”. Ostrzegł, że druga połowa walki z inflacją będzie „ciężką pracą”.   ● [USA]   Zwyżce popularnego kabla sprzyjała anty-dolarowa informacja, że w październiku sprzedaż nowych domów w USA nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od lutego br. (679 tys. vs prognoza 721 tys.; poprzednio 759 tys.). Dodatkowym balastem dla zielonej waluty (EUR/USD max. 1,0962) była publikacja indeksu Dallas Fed dla przemysłu, który niespodziewanie pokazał dalszy regres koniunktury w tym sektorze w listopadzie (-19,9 pkt vs prognoza -16,5 pkt; poprzednio 19,2 pkt).   ● [ChRL]   Makroekonomicznym przegranym wczorajszej sesji był również chiński juan. Renminbi stracił z powodu wiadomości o spadku tempa wzrostu zysków chińskich spółek przemysłowych w październiku (z 11,9% r/r do 2,7%), która zwiększyła obawy o kondycję drugiej największej globalnej gospodarki.   ● [Ropa]   Niepokojące sygnały z kraju, który jest największym importerem ropy na świecie, obniżyły ceny czarnego złota przed czwartkowym posiedzeniem OPEC (Brent o 0,88%). Wg analityków agencji Bloomberga, wiele wskazuje na to, że podaż ropy zaczyna przewyższać popyt, co podkreśla wyzwanie stojące przed Kartelem przygotowującym się do ustalenia polityki wydobywczej na przyszły rok.

Przed nami
   
● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko dominują wydarzenia amerykańskie. Wśród nich znajdują się indeksy: cen domów (S&P/Case-Shiller) i nieruchomości (FHFA), zaufania konsumentów (Conference Board) oraz Fed z Richmond, a także wystąpienia publiczne czterech polityków Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: prezes oddziału w Chicago Austan Goolsbee oraz członkowie zarządu Banku: Christopher Waller, Michelle Bowman i Michael S. Barr.   ● [Scenariusze]   Wyższe wskaźniki makroekonomiczne oraz jastrzębie wypowiedzi polityków Fed (sygnalizujące możliwość kolejnej podwyżki stóp lub utrzymania ich na wyższym poziomie przez dłuższy czas) podreperują ujemne saldo dolara w listopadzie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0890), pomniejszając zyski jego rywali z G10 i z EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0500). W przypadku lepszych danych ze Stanów i gołębich komentarzy członków FOMC (zapowiadających obniżki stóp Fed w pierwszej połowie 2024) należy się liczyć z dalszym spadkiem wyceny zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0970) oraz wzrostem wartości złotego i jego wschodzących przyjaciół (punkty wsparcia EUR/PLN 4,3300, USD/PLN 3,9500).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.