Pauza NBP kontra stop Fed

 (poniedziałek, 13-11, 8:50)


 Kotecki (RPP): Rada powinna zrobić „dłuższą pauzę” w obniżkach stóp procentowych NBP.
Agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną.
USA: w listopadzie nastroje konsumentów są najgorsze od maja br.
Agencja Moody’s obniżyła perspektywę ratingu Stanów Zjednoczonych ze stabilnej do negatywnej.
Lagarde (ECB): w ciągu „najbliższych kilku kwartałów” Bank nie rozpocznie cyklu obniżek stóp procentowych w strefie euro.
Kalendarz Eko: bilans płatniczy Polski. 

Za nami
   [PLN]   W piątek inwestorzy z rynku PLN kontynuowali grę na wolniejsze tempo obniżek stóp NBP. Przekonał ich do tego Ludwik Kotecki z RPP, który powiedział, że Rada powinna zrobić „dłuższą pauzę” w łagodzeniu polskiej polityki pieniężnej. W jego ocenie dalsze obniżanie stóp groziłoby ponownym wzrostem inflacji. Ponadto dobrą reklamą dla złotego (EUR/PLN min. 4,4151, USD/PLN min. 4,1311) była decyzja agencji Fitch, która utrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. Jej analitycy napisali w raporcie, że nowy rząd RP prawdopodobnie nada priorytet kwestiom praworządności, co umożliwi Polsce wypłatę funduszy z KPO.   ● [USA]   Naszej walucie sprzyjała także korekta spadkowa dolara. Zielonej walucie skrzydła podciął prezes oddziału Fed z Atlanty Raphael Bostic, który powiedział, że politycy Banku mogą sprowadzić inflację do celu bez konieczności dalszego podnoszenia stóp w USA.   ● [Wall Street]   Jego ocena uciszyła graczy z Wall Street. W efekcie technologiczny Nasdaq zanotował najlepszą sesja od maja br. (+2,05%). Dodatkowym ciosem dla amerykańskiego pieniądza stała się informacja o czwartym z rzędu miesięcznym spadku nastrojów amerykańskich konsumentów. W listopadzie indeks Uniwersytetu Michigan nadspodziewanie stopniał do najniższego poziomu od maja br. (60,4 pkt vs prognoza 63,7 pkt; poprzednio 63,8 pkt). Na dokładkę agencja Moody’s obniżyła perspektywę ratingu Stanów Zjednoczonych ze "stabilnej" do "negatywnej", z powodu większego deficytu budżetowego i polaryzacji politycznej.   ● [ECB]   Zwyżkę kursu EUR/USD (max. 1,0697) nakręcały zapewnienia prezes Europejskiego Banku Centralnego Christiny Lagarde, że w ciągu „najbliższych kilku kwartałów” ECB nie rozpocznie cyklu obniżek stóp procentowych w strefie euro. Straty dolara limitowała wiadomość o najwyższych od marca 2011 pięcioletnich oczekiwań inflacyjnych konsumentów w USA (tj. 3,2%).

Przed nami
   ● [Dziś]   Początek tygodnia przyniesie publikacje danych NBP nt. bilansu płatniczego Polski we wrześniu. Prognozowany wzrost salda na rachunku bieżącym (z -202 mln EUR do +173 mln EUR) może ośmielić inwestorów do dalszych zakupów złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1000), zaś zwiększenie deficytu mogłoby ich zachęcić do realizacji ubiegłotygodniowych zysków (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,4200).   ● [Eko-tydzień]   Gracze globalni odliczają już godziny do jutrzejszej publikacji danych nt. amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych w październiku. Pozycjonowanie pod jej wzrost będzie sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0650) , natomiast gra na bardziej prawdopodobny spadek zaszkodzi zielonej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0750) . Oprócz indeksu CPI w USA w kolejnych dniach poznamy również wstępny wynik polskiego PKB w III kw. (we wtorek) oraz dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w Chinach oraz w Stanach Zjednoczonych (środa-czwartek). Warto będzie także posłuchać zaplanowanych na ten tydzień wystąpień publicznych polityków Europejskiego Banku Centralnego (m.in. prezes Lagarde i jej zastępcy Guindosa) oraz Banku Rezerwy Federalnej (m.in. Goolsbee'a i Williamsa), którzy mogą dostarczyć nowych wskazówek ws. grudniowych decyzji ECB i Fed. W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić nowe informacje z frontu wojny izraelsko-palestyńskiej oraz rosyjsko-ukraińskiej. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.