BIEC szybciej

  (środa, 29-11, 8:50)


 BIEC: w polskiej gospodarce powiało optymizmem.
Agencja ratingowa S&P Global nie widzi przestrzeni do obniżek stóp NBP w przyszłym roku.
Waller z Fed zasygnalizował możliwość obniżki stóp Fed w nadchodzących miesiącach, jeśli inflacja nadal będzie spadać.
USA: w listopadzie zaufanie konsumentów wrosło po raz pierwszy od czterech miesięcy.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce strefy euro, inflacja CPI w Niemczech, zrewidowany PKB USA w III kw. oraz Beżowa Księga Fed.

Za nami
   ● [BIEC]   Z pozoru mniej istotne dane krajowego Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych dostarczyły wczoraj inwestorom nowych argumentów za zakupem złotego (EUR/PLN min. 4,3168 tj. najniżej od 11 marca 2020, USD/PLN min. 3,9216 tj. najniżej od 19 października 2021). Opublikowany przez BIEC Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w polskiej gospodarce, zanotował w listopadzie czwarty miesięczny wzrost z rzędu (z 158,2 pkt do 159 pkt). Wg Biura daje to nadzieje na przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w najbliższych miesiącach.   ● [S&P]   Podobną opinię na temat naszej gospodarki przedstawiła wczoraj agencja S&P Global Ratings, która zrewidowała w górę swoje prognozy dot. polskiego PKB w 2024 (z 3% do 3,1%) oraz w 2025 roku (z 2,9% do 3%). W dodatku jej analitycy nie dostrzegli przestrzeni do obniżek stóp NBP w przyszłym roku.   ● [Fed]   Jednocześnie do dalszej sprzedaży konkurencyjnego dolara zachęcił członek zarządu Fed Christopher Waller, który zasygnalizował możliwość obniżki stóp Fed w nadchodzących miesiącach, jeśli inflacja nadal będzie spadać. Pod wpływem tych słów, indeks mierzący prawdopodobieństwo marcowego cięcia wzrósł do 41,7% (wobec 21,5% jeszcze w poniedziałek). Perspektywa szybszego spadku oprocentowania zielonej waluty podbiła rynek bazowy EUR/USD powyżej granicy 1,10 (max. 1,1017). W kontrze do Wallera i inwestorów wyprzedających dolara członkini zarządu Fed Michelle Bowman powiedziała, że Bank będzie prawdopodobnie musiał jeszcze bardziej podnieść koszty finansowania zewnętrznego, aby sprowadzić inflację z powrotem do celu.   ● [CB]   Oprócz niej pozycji zielonej waluty broniła również wiadomość o pierwszym od czterech miesięcy wzroście zaufania amerykańskich konsumentów w listopadzie (Conference Board: 102 pkt va prognoza 101 pkt; poprzednio 99,1 pkt).

Przed nami
Dzisiejsze menu ekonomiczne będzie bardzo różnorodne.   ● [KE]   W pierwszej części dnia Komisja Europejska poda najnowsze wartości swoich wskaźników prognozujących kierunek i tempo rozwoju gospodarczego strefy euro. Po trzech miesiącach z rzędu kiedy indeks nastrojów w gospodarce utrzymywał się na tym samym poziomie, w listopadzie rynek oczekuje jego wzrostu. Materializacja tej prognozy może zwiększyć apetyt inwestorów na euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1030) oraz waluty jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN 4,3000, USD/PLN 3,9000).   ● [DE]   Smakowitą makroekonomiczną przystawką przed jutrzejszym ogłoszeniem infacji HICP w strefie euro będzie jej dzisiejszy wynik w Niemczech, czyli największej gospodarce bloku.   ● [USA]   Głównym daniem w dzisiejszej eko-karcie jest publikacja zrewidowanych danych nt. PKB USA w III kwartale br. Wyższy wzrost gospodarczy mógłby obudzić apetyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0970), kosztem jego walutowych rywali z rynków G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN 4,4000, USD/PLN 4,0000). Na deser amerykański bank centralny zaserwuje Beżową Księgę, czyli raport o stanie gospodarki USA sporządzany na podstawie informacji zebranych przez okręgowe oddziały Fed.  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.