Barkin kontra Waller

 (czwartek, 30-11, 8:50)


 Barkin (Fed): podwyżki stóp są nadal możliwe, jeśli inflacja nie będzie dalej spadać.
Departament Handlu USA zrewidował w górę dane nt. wzrostu gospodarczego w III kwartale.
Niemcy: w listopadzie inflacja CPI nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od czerwca 2021.
GPW: WIG20 był wczoraj jednym z najsłabszych indeksów giełdowych na świecie.
Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI), w Eurolandzie (HICP) i w USA (PCE core).

Za nami
   ● [USD]   Po wtorkowej wyprzedaży dolara spowodowanej opinią członka zarządu amerykańskiego banku centralnego Christophera Wallera o możliwości obniżki stóp Fed w kolejnych miesiącach, wczoraj przyszedł czas na korektę. W sukurs zielonej walucie przyszedł prezes oddziału Fed w Richmond Thomas Barkin, który powiedział, że podwyżki stóp są nadal możliwe, jeśli inflacja nie będzie dalej spadać. Z kolei makroekonomicznym wsparciem dla zielonej waluty stała się wzrostowa rewizja danych nt. PKB USA w III kwartale br. (z 5% p.a. do 5,2%).   ● [€Z]   Zniżce kursu EUR/USD (min. 1,0960) sprzyjały wiadomości ze Starego Kontynentu o najniższej od czerwca 2021 inflacji w Niemczech (3,2% r/r vs prognoza 3,5%; poprzednio 3,8%) oraz o jej niespodziewanym spadku w Hiszpanii (3,2% r/r va prognoza 3,7%; poprzednio 3,5%), które zmniejszyły szanse na kolejną podwyżkę stóp ECB w grudniu. Straty wspólnej waluty zamortyzowała wiadomość o pierwszym od stycznia br. wzroście indeksu nastrojów w gospodarce strefy euro w listopadzie (93,8 pkt vs prognoza: 93,7 pkt; poprzednio: 93,5 pkt.).   ● [PLN, GPW]   Wobec korekty dolara część wtorkowych zysków musiały oddać waluty rynków wschodzących, w tym złoty (EUR/PLN max. 4,3467, USD/PLN max. 3,9637). Nasza waluta straciła także na odpływie kapitału z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, w wyniku którego WIG20 był wczoraj jednym najsłabszym indeksem giełdowym na świecie (-0,77%). Czarną owcą w stadzie polskich blue chipów był Orlen, którego akcje stopniały prawie 8% po newsie, że przyszły rząd RP zamierza sfinansować zamrożenie cen energii i ekspansję farm wiatrowych ze środków pochodzących od płockiego koncernu paliwowego.

Przed nami
Makroekonomicznym zwieńczeniem listopada na rynkach finansowych będą publikacje danych o inflacji w Polsce, Eurolandzie i w Stanach Zjednoczonych.   ● [PL]   Już o godzinie 10:00 poznamy wstępną wartość krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w tym miesiącu. Rynek spodziewa się jego pierwszego wzrostu (w stosunku do poprzedniego miesiąca) od lutego br. (z 6,6% w X do 6,7%). Byłby to ważki argument monetarny za utrzymaniem stóp na dotychczasowym, relatywnie wysokim poziomie przez dłuższy czas oraz inwestycyjny za zwiększeniem ekspozycji w polskiej walucie (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3000, USD/PLN 3,9000). W przypadku dalszego spadku CPI mogłyby odżyć oczekiwania inwestorów ws. kolejnych obniżek stóp NBP, wywołując głębszą korektę złotego (punkty oporu: EUR/PLN 4,3500, USD/PLN 4,0000).   ● [USA]   Aby odczytać kierunek zmian na rynku bazowym EUR/USD należy skupić się na ogłoszeniu amerykańskiej inflacja PCE core (ważniejszych od publikacji HICP Eurostatu). Prognozowany dalszy spadek amerykańskiego wskaźnika zmian cen konsumpcyjnych mógłby zachęcić inwestorów do zwiększenia zakładów na marcową obniżkę stóp Fed. W tej sytuacji dolar znów znajdzie się na celowniku walutowych graczy (punkt oporu EUR/USD: 1,1030). Natomiast jeśli ww. prognozy okażą się nietrafione, wyższy wynik PCE core może ostudzić obecne, gołębie nastawienie rynku, powodując mocniejsze odbicie zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0960). 
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.