Świąteczne odchudzanie złotego

  (piątek, 22-12, 8:50)


Polska: w listopadzie sprzedaż detaliczna (liczona w cenach stałych) nieoczekiwanie spadła.
Czeski bank centralny rozpoczął cykl luzowania swojej polityki pieniężnej cięciem stóp CNB o 25 pb.
Departament Handlu USA zrewidował w dół finalne dane nt. wzrostu gospodarczego w III kw.
Kalendarz Eko: dane z USA nt. inflacji PCE core, dochodów i wydatków Amerykanów, zamówień na dobra trwałe, sprzedaży nowych domów oraz nastrojów konsumentów. 

Za nami
   ● [PLN]   W czwartek nadeszły kolejne alarmujące informacje z krajowej gospodarki. Niepokój inwestorów spotęgowała wiadomość o niespodziewanym spadku sprzedaży detalicznej liczonej w cenach stałych w listopadzie (-0,3% r/r vs prognoza 1,5%; poprzednio 2,8%). Makroekonomiczny zawód sprawiły im również wczorajsze dane o produkcji budowlano-montażowej, której dynamika spadła w poprzednim miesiącu prawie dwa razy bardziej, niż oczekiwał rynek (3,9% r/r vs prognoza 7,3%; poprzednio 9,8%). Odpowiedzią rynku walutowego na te publikacje był spadek wyceny złotego (EUR/PLN max. 4,3466).   ● [CNB]   Anty-reklamą dla PLNa oraz innych walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej była decyzja banku centralnego Czech, który rozpoczął cykl luzowania swojej polityki pieniężnej cięciem stóp CNB o 25 pb.   ● [USA]   Straty na rynkach CEE zredukowała spadkowa rewizja finalnych danych nt. PKB USA w III kw. (z 5,2% p.a do 4,9%), która osłabiła konkurencyjnego dolara (USD/PLN min. 3,9284). Dodatkowym obciążeniem makroekonomicznym dla zielonej waluty stała się informacja o dalszym spadku aktywności produkcyjnej w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed. W grudniu indeks Fed z Filadelfii stopniał z -5,9 pkt do -10,5 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał jego niewielkiego odbicia do -3 pkt. Pod wpływem tych wyników inwestorzy zwiększyli zakłady na marcową obniżkę stóp Fed, co podbiło notowania indeksów giełdowych na Wall Street (S&P 500: +1,03%) oraz kurs EUR/USD powyżej granicy 1,10 (max. 1,1013). Przed większymi stratami uchronił amerykańską walutę Departament Pracy USA, który podał niższą od oczekiwań liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (205 tys. vs prognoza 215 tys.; poprzednio 203 tys.).

Przed nami
   ● [PCE USA]   Przedświąteczny piątek przyniesie ogłoszenie amerykańskiej inflacji PCE core, która jest miernikiem zmiany cen konsumpcyjnych, uważnie obserwowanym przez polityków z amerykańskiego banku centralnego. Prognozowany spadek tego wskaźnika w listopadzie mógłby zwiększyć oczekiwania rynku na marcową obniżkę stóp Fed, co mogłoby pogłębić spadkowy trend dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1030) oraz korzystnie wpłynąć na jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000). Natomiast wzrost indeksu PCE zwiększyłby szanse utrzymania wyższego oprocentowania stóp funduszy federalnych przez dłuższy czas, co byłoby prezentem gwiazdkowym dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0930), za który zapłaciłby m.in. złoty (punkty oporu EUR/PLN: 4,3700, USD/PLN: 4,0000).   ● [Inne]   Spośród pozostałych informacji z największej gospodarki świata po południu poznamy jeszcze listopadowe dane nt. wydatków i dochodów Amerykanów, zamówień na dobra trwałego użytku oraz sprzedaży nowych domów, a także finalną wartość indeksu nastrojów konsumentów w grudniu (indeks Uniwersytetu Michigan).  
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.